Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rantçılar Saldırıya Geçti!

Çeşme Yarımadası üzerine hazırlanan çevre düzeni planının yargı tarafından iptal edilmesinden doğan boşluktan yararlanmak isteyen Çeşme Belediyesi, yeni imar uygulamasına gitmek istiyor. Belediye, bu amaçla İzmir İl Genel Meclisi'nin 1/25 bin ölçekli plan üzerinde revizyon yapmasını istiyor. Konuyu derinlemesine inceleyen meclis üyeleri ve

Cumhuriyet EGEÇeşme Yarımadası üzerine hazırlanan çevre düzeni planının yargı tarafından iptal edilmesinden doğan boşluktan yararlanmak isteyen Çeşme Belediyesi, yeni imar uygulamasına gitmek istiyor. Belediye, bu amaçla İzmir İl Genel Meclisi'nin 1/25 bin ölçekli plan üzerinde revizyon yapmasını istiyor. Konuyu derinlemesine inceleyen meclis üyeleri ve bayındırlık komisyonu üyeleri ise belediyenin hedefi haline geliyor.

Kamu yararı yok...

Çeşme Yarımadası üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan çevre düzeni planı, Danıştay tarafından 26 Aralık 2008 tarihinde iptal edildi. Yüksek mahkeme, kararında planın uygulanması halinde bölgenin doğal dokusunun bozulacağına, yeni rant alanlarının yaratılacağına ve kaynakların tek elde toplanmaya başlayacağına, bunun da kamu çıkarına aykırı olduğuna işaret etti. Danıştay'ın iptal kararı ardından halen Çeşme Yarımadası üzerinde çevre düzeni planı bulunmuyor. Bölge üzerinde 1/bin ve 1/5 binlik planlar mevcut.

Danıştay'ın kararı sonrasında Çeşme Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurarak, yapmak istediği uygulamalarla ilgili görüş istedi. Kurulun cevap yazısında, yeni bir çevre düzeni planı hazırlanıncaya kadar tüm tarafların beklemesi gerektiği vurgulandı. Ancak Çeşme Belediyesi, bu aşamada İzmir İl Genel Meclisi'ne başvurdu. Başvuruda, plansız alanlar üzerinde, Bayındırlık Bakanlığı aracılığıyla il genel meclislerinin karar alma yetkisi belirleyici oldu.

1/25 bin ölçekli plan üzerinde revizyona gidilmesi ve bu sayede plansız alanların il genel meclisi üzerinden imara açılmasını isteyen Çeşme Belediyesi'nin başvurusunu, İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, imar ve bayındırlık komisyonlarına sevk etti. Her iki komisyon da, konuyu derinlemesine incelemeye başladı. Bu aşamada Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, komisyonların konuyu geciktirdiklerini savundu. Gelişmelerle ilgili TMMOB bileşenlerinden bilimsel görüş isteyen komisyon üyeleri Tütüncüoğlu'nun eleştirilerine hedef oldu.

Tütüncüoğlu'na kınama

Hukuk çevreleri, Çeşme Belediyesi'nin, çevre düzeni planı olmayan bir bölgenin bu boşluğundan yararlanarak, imar ruhsatları verme çabası içinde olduğunu savunurken, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ömer Zafer Alku, Tütüncüoğlu'nu “kınadıklarını” bildirdi. Rant çevrelerinin “aceleci” ve “saldırgan” bir tutum takındıklarını kaydeden Alku, “Mühendis, mimar odalarını ve üyelerini suçlayarak kamuoyu yaratmaya ve imar komisyonu üyelerini psikolojik baskı altında tutmaya çalışan kamu görevlileri ve ona destek veren rant çevreleri bu yasa dışı uygulamalarında karşılarında daima bizleri bulacaktır. Bu konudaki anlayışımız ve davranışımızı tavizsiz devam ettirmeye kararlıyız” dedi.

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci de konuyla ilgili olarak, planın yasalara uygun, yeşil alanların korunduğu ve yanı sıra bölge turizmini canlandıracak nitelikte olması gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rantcilar-saldiriya-gecti_71866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!