Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Redif Kışlası’nın Taşları Dökülüyor

1. Dünya Savaşı’nda askeri amaçlı kullanılan, daha sonraları eğitim faaliyetlerinin mekanı olan 100 yıllık Redif Kışlası’nın duvarlarındaki taşlar, bakımsızlıktan dökülmeye başladı.

NTV-MSNBC
1 Redif Kışlası’nın Taşları Dökülüyor

orum'un İskilip İlçesi’nde bulunan tarihi kışla için 1980’li yıllarda iki kez restorasyon ihalesi yapıldı, ancak ikisinde de müteahhitler işi yarım bıraktı. Restorasyonun tamamlanması durumunda, kışla, ilçenin eğitim ve kültür faaliyetlerine hizmet etmeye devam edecek.

İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk, Mal Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevcut prosedürler ve ödenek yetersizlikleri nedeniyle, bu eserin restorasyonu ve çevre düzenlemesinin yapılmasının çok uzun zaman alacağını belirterek, “Ancak eserin yıpranma payı göz önüne alındığında, her geçen gün bu tarihi dokunun aleyhine olmaktadır. 1980’li yıllarda yapılan restorasyon çalışması yapılan bazı yanlışlıklarla yarım kalmış üstelik bu da daha fazla yıpranmasına sebep olmuştur” dedi.

“Bu açıdan amacına uygun restorasyon projesinin hazırlattırılması ve finansmanının karşılanması noktasında gerekli çalışmaları yapmak niyeti ile talebimizi yetkili kurumlara bildirdik” diyen Öztürk bu çalışmaların gerçekleştirilmesi sırasında İskilip Belediyesi’nin, Tarihi Kentler Birliği’ne üye olmasının sağlayacağı avantajların da kullanılacağına dikkat çekti.

Redif Kışlası’nın, restorasyon sonrasında ilçenin eğitim ve kültür faaliyetlerine hizmet etmeye devam edeceğini ifade eden Öztürk, “Redif Kışlası’nın yok olmasına seyirci kalmak ihanet ölçüsünde gaflettir. Gerekirse Belediye’nin bütün yatırım harcamalarını bu amaçla sarf etmekten çekinmeyiz. Her şeyin telafisi mümkündür ancak kaybolan tarih ve hatıraların asla” dedi.

REDİF KIŞLASI

20. yüzyılın başlarında inşa edilen, Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları sırasında askerlerin toplanma, eğitim ve sevk merkezi amacıyla kullanılan kışla, bir süre İskilip Lisesi ek binası olarak kullanıldı. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen binanın köşeleri ile pencere ve kapı kenarları yontu taşıyla, geri kalan tüm duvarları ise kireç harçlı taşlarla yapılmış.

http://www.yapi.com.tr/haberler/redif-kislasinin-taslari-dokuluyor_28130.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yazınızda "redif Kışlası’nın yok olmasına seyirci kalmak ihanet ölçüsünde gaflettir" diye bir ibare var. Bizim kültürümüze tarihimize ne derecede önem verdiğimiz saygı duyduğumuz çok açık. Ben o kışlanın 100 metre uzağında büyüdüm. o kışlanın başına ne geldiyse tarihten değil "restorasyon" lardan geldi. Bilmem farkında mısınız ama kaybettiğimiz şey tarih. redif Kışlası’nın yok olmasına seyirci kalmak ihanet ölçüsünde gaflettir peki ama yok olmasına sebep olmak nedir??! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!