Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rem Koolhaas Kopenhag’ın Merkezindeki ‘Brevery’ Bölgesi’ni Tasarlayacak.

Rem Koolhaas’ın kurucu ortağı olduğu OMA’nın kentsel planlama ağırlıklı çalışan birimi AMO, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın merkezinde liman bölgesinde dönüştürülmemiş son bölge olan ‘Brevery’nin geliştirilmesi için açılan yarışmayı kazandı.

Arcspace.comBrewery Bölgesi, Kopenhag

Rem Koolhaas’ın kurucu ortağı olduğu OMA’nın kentsel planlama ağırlıklı çalışan birimi AMO, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın merkezinde liman bölgesinde dönüştürülmemiş son bölge olan ‘Brevery’nin geliştirilmesi için açılan yarışmayı kazandı.

AMO, ‘Kara Elmas’ (Black Diamond) olarak bilinen yeni Kraliyet Kütüphanesi’ne de komşu olan araziyi yeniden tasarlama hakkını davetli bir yarışma sonucunda kazandı. Davet edilme kriterleri arasında mimari vizyon ve yeterlilik, ofis çalışanların vasıfları ve benzer projelerdeki deneyim yer alıyordu.

Arazide gerçekleştirilecek binada Danimarka Mimarlık Merkezi, bir kitabevi ve kafenin yanısıra ofis ve rezidanslar bulunacak. Binanın bir bölümünde de projenin yatırımcılarından Realdania Vakfı yer alacak. Projede yeni kamusal alanlar ve oyun alanları da yer alıyor.

Brewery Bölgesi ve Kraliyet Kütüphanesi
Realdania Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Flemming Borreskov projeyle ilgili şunları söylüyor: “Binanın içinde, Brewery bölgesi çevresindeki hayatı canlandıracak, kent ve liman arasındaki komşuluk ilişkisinin aktif olarak geliştirilmesine katkıda bulunacak farklı aktiviteler oluşturmayı planlıyoruz.”

Vakıf, alışılagelenin aksine projeden önce mimarı seçmeyi tercih etmiş. Seçilen mimarın, Realdania Vakfı ve diğer danışmanlarla işbirliği yaparak projenin bütünsel olarak planlanmasında aktif rol oynaması öngörülüyor.

Yüklenici ve mühendislik firmalarının seçimi de yine karşılıklı görüşmeler sonucunda belli olacak.
Kopenhag’daki OMA takımının ortaklardan Rem Koolhaas ve Ellen van Loon tarafından yönetilmesi planlanıyor.

Realdania Vakfı Hakkında

2000 yılında iki büyük finans enstitüsü’nün birleşimiyle kurulan Vakfın hedefi, yapılı çevre kalitesini artırmaya yönelik projelere destek olarak, kamu yararına hayat kalitesini artırıcı girişimlerde bulunmak.

Brewery Bölgesi ve çevresinden diğer fotoğraflar:


Derleyen ve fotoğraflar: Sena Özfiliz

http://www.yapi.com.tr/haberler/rem-koolhaas-kopenhagin-merkezindeki-brevery-bolgesini-tasarlayacak-_46724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!