Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Renzo Piano'dan Woodruff Sanat Merkezi

Woodruff Sanat Merkezi

yapi.com.tr
Renzo Piano'dan Woodruff Sanat Merkezi

br/>


Atlanta'da bulunan High Museum of Arts, hemen yanı başına bir ek binalar kompleksi yaptırdı. Woodruff Sanat Merkezi, bir "Sanatlar Köyü" oluşturuyor. Kompleksin, High Museum of Arts'a eklenen yapılarıyla, müzik, plastik sanatlar ve tiyatro bağlamında kentsel bir merkez olması planlanıyor. Piano'nun yapıları, Richard Meier'in tasarladığı varolan müze yapısına uyumlu biçimde tasarlanmış.Bir piazzayı çevreleyen üç yeni yapı, varolan müze yapısının iki katı büyüklüğünde. Müzenin koleksiyonunun daha büyük bir bölümünün gösterilmesi, etkinlik sayısının artırılması ve daha geniş bir ziyaretçi toplamına ulaşmak için başka çekim odaklarının yaratılmasına yarayacak eklemeler.


Üç yapıdan en büyüğü, Susan and John Wieland pavyonu, kalıcı koleksiyonun bir kısmını barındırmanın yanısıra, etkinliklerin de düzenlendiği yer olacak. Cam ile kapanmış köprüler vasıtasıyla, hem zemin katta hem de üst katlarda hali hazırdaki High binasına geçit veriliyor. Wieland Pavyonu, aynı zamanda müzenin ana girişi konumunda.

İkinci yapı, Anne Cox Chambers Wing, özel koleksiyonlar için kullanılacak. Camla kapatılmış bir lobi ile iki katlı bir galeriden oluşuyor.

Üçüncü yapı, yönetim merkezi olarak işlev görecek.
Üç yapı bir arada, bir restoran ile kafeteryanın bulunduğu Silfy plazasını sarıyor.
Piano'nun tasarımı varolan yapıya göndermeler yapacak ve onunla uyumlu bir şekilde müze içindeki yaşantıyı düzenleyecek şekilde tasarlanmış. Üçü de alüminyum panellerle kaplanarak, Richard Meier'in beyaz renkli cephesi ile bütünlük oluşturulmak istenmiş.
Wieland pavyonu, 1000 tane "kepçe" ile kuzey ışığını içeri alıyor. Bu şekilde hem gün ışığının müze için olumsuz etkileri bertaraf ediliyor, hem de doğal ışık kullanılmış oluyor. Karanlıkta veya bulutlu havalarda kullanılmak üzere de solar hücrelerden elektrik üretiliyor.

Bütün kampüs düzenlemesi, hareketin dinamik bir şekilde akmasına göre düzenlenmiş ve açık alanlar heykeller yoluyla da bir çeşit sergimekanı olarak işlev görüyor.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/renzo-pianodan-woodruff-sanat-merkezi_42432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!