Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rus Devi 1,1 Milyar Dolarlık Çelik Fabrikası İçin İskenderun'u Seçti

Erdemir özelleştirmesine ilgisiyle bilinen Rusya'nın en büyük demir çelik üreticilerinden Magnitogorsk Iron & Steel Works (MMK), Türkiye'nin en büyük kömür ithalatçısı Atakaş Şirketler Grubu ile İskenderun'da ortaklaşa yassı çelik üretecek.

Zaman Gazetesi
1 Rus Devi 1,1 Milyar Dolarlık Çelik Fabrikası İçin İskenderun'u Seçti

rdemir özelleştirmesine ilgisiyle bilinen Rusya'nın en büyük demir çelik üreticilerinden Magnitogorsk Iron & Steel Works (MMK), Türkiye'nin en büyük kömür ithalatçısı Atakaş Şirketler Grubu ile İskenderun'da ortaklaşa yassı çelik üretecek. Toplam 1,1 milyar dolara mal olacak yatırım için İskenderun'da 500 dönümlük arazide inşaat başladı.

İlk üretime Eylül 2009'da başlayacak olan fabrikanın 2011 yılında tamamlanması planlanıyor. İlk etapta sac üretimiyle faaliyete başlayacak olan fabrikada, daha sonra galvaniz ve boyama üretimi de devreye girecek. Toplam 2,6 milyon ton üretim kapasitesine sahip olacak fabrikayla, Türkiye'nin yassı mamul alanındaki açığının giderilmesi ve Ortadoğu, Körfez ülkeleri ile Uzakdoğu'ya ihracat yapılması planlanıyor.

Türkiye geçen yıl toplam 8 milyon ton yassı mamul ithalatı gerçekleştirdi. Türkiye'nin bu alandaki 3 milyon tonluk üretimini sadece Erdemir sırtlarken, İsdemir de 2008 yılından itibaren yılda 3,5 milyon ton yassı mamul üretimine başlayarak ihtiyacın büyük oranda karşılanması bekleniyor.

Atakaş Şirketler Grubu ile MMK arasında yüzde 50 ortaklıkla kurulan fabrika sayesinde Türkiye, yılda 1,5 milyar dolarlık döviz tasarrufu sağlayacak. 2 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrika, son dönemdeki en büyük doğrudan yatırım için gelen yabancı sermaye. Kurulacak yeni fabrika aynı zamanda Türkiye'deki ilk büyük Rus yatırımı olma özelliğini de taşıyor.

MMK ile Atakaş arasındaki anlaşma İskenderun'da yapılan törenle imzalandı. Aynı zamanda dünyanın ilk 20 demir çelik üreticisi arasında yer alan MMK'nın yönetim kurulu başkanı Viktor Filippovich Rashnikov, Türkiye ile uzun süredir çalıştıklarını ve ihracatlarının 1 milyon tona denk gelen yüzde 20'sini buraya yaptıklarını söyledi. "Stratejik olarak büyüyen pazarlara yatırım yapmak gibi bir hedefimiz var." diyen Rashnikov, Türkiye'deki yassı mamul alanındaki açığı gördüklerini kaydetti. Rusya dışındaki ilk yatırımlarının Türkiye'de olduğunu, bunun dışında Fas ve Hindistan'a da yatırım planladıklarını aktardı. Türkiye'de kuracakları tesiste son teknolojiyi kullanacaklarını ifade eden Rashnikov, en kaliteli ve kârlı ürünleri üretmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Yılda 2,6 milyon tonluk üretimin çok büyük ve ciddi bir yatırım olduğunu savunan Rashnikov, yatırımın finansmanıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Bu yatırımın 200 milyon doları şahsi sermaye, 400 milyon doları makine ve ekipman sağlayıcılarının kredileri, 500 milyon doları ise ticari kredi olacak. Bu ticari kredilerde Türk bankalarıyla çalışmayı düşünüyoruz. Teknoloji ise Almanya, İtalya ya da Avusturya'dan sağlanacak."

Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, Türkiye'nin yassı mamuldeki açığının yılda 8 milyon ton ithalatla karşılandığını söyledi. Söz konusu açığın yeni yatırım yapılmadığı takdirde 2015 yılında 20 milyon tona çıkacağına dikkat çeken Atakaş, "Türkiye'nin inşaat demirinde fazlası, yassı mamulde ise açığı var. Biz bu açığı gördük. Bu işin teknolojisini dünyada iyi bilen MMK ile ortaklık kararı verdik. 8 ay süren görüşmelerin ardından bu noktaya geldik." şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rus-devi-1-1-milyar-dolarlik-celik-fabrikasi-icin-iskenderunu-secti_54278.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • temmuz ayında açılacak olan fabrika, ruların mı yoksa diğer bir şirket var mı? Teşekkürler. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!