Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rus Strateji Belgesi: Enerji Savaşı Çıkacak

1997’deki belgenin yerini alan ve 2020’ye kadar devletin önceliklerini sıralayan yeni belgede, ‘Uluslararası politika Ortadoğu, Barents Denizi, Kuzey Kutbu, Hazar ve Orta Asya’nın da dahil olduğu enerji kaynaklarını elde etme üzerine yoğunlaşacak. Enerji kaynaklarını hırsla kontrol mücadelesinde ortaya çıkan sorunları askeri güçle çözme

Radikal Gazetesi
1 Rus Strateji Belgesi: Enerji Savaşı Çıkacak

1997’deki belgenin yerini alan ve 2020’ye kadar devletin önceliklerini sıralayan yeni belgede, ‘Uluslararası politika Ortadoğu, Barents Denizi, Kuzey Kutbu, Hazar ve Orta Asya’nın da dahil olduğu enerji kaynaklarını elde etme üzerine yoğunlaşacak. Enerji kaynaklarını hırsla kontrol mücadelesinde ortaya çıkan sorunları askeri güçle çözme teşebbüsleri göz ardı edilemez’ denildi.

‘Rusya sınırlarında savaş çıkabilir’

Kremlin sitesinden yayımlanan 13 sayfalık belgede, ülke adı zikredilmeden ‘Rusya ve müttefiklerinin sınırları yakınındaki mevcut güç dengesi ihlal edilebilir’ ifadeleri kullanıldı. NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemesi ‘Kabul edilemez’ diye nitelenirken, “Avrupa-Atlantik bölgesinde sadece NATO’ya dayalı mevcut küresel ve bölgesel yapıdaki istikrarsızlık, uluslararası güvenliğin garantisi açısından artan oranda tehdit” değerlendirmesi yapıldı.

‘Rusya silahlanma yarışına girmemeli’

‘Rusya’nın ABD ile eşit ortaklık arayışı içinde olacağı’ belirtilse de, Doğu Avrupa’ya Amerikan füze kalkanı konuşlandırma projesinin ulusal güvenliğe en önemli tehdit olacağı öngörüldü. ‘ABD’nin küresel çaptaki füze sisteminin unsurları Avrupa’ya konuşlandırılırsa küresel ve bölgesel güvenliği sürdürme şansı azalacaktır’ denildi. ‘Lider ülkelerin askeri alanda, özellikle stratejik nükleer güçler üzerinde üstünlük sağlama politikalarının da askeri tehdit arz edeceği’ belirtildi. ‘Rusya’nın stratejik silahlar alanında ABD ile nükleer eşitlik politikası izlerken pragmatik ve akılcı politikalar benimseyip pahalı silahlanma yarışından uzak duracağı’ da vurgulandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/rus-strateji-belgesi-enerji-savasi-cikacak_68980.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Savaşın kaçınılmaz bir son olduğunu tahmin ediyorum. kaldı ki zaman olarak savaşın ceyran edeceği muamma, öz fikrim ve dileğim hiç olmaması. eğer olursa eskisi kadar yakın göğüs göğüse olmayacağıdır..teknolojik ve mekanik açıdan çok gelişmiş gün yüzü silahlar olduğu muhtemel. fakat biliyoruz ki memleketimiz boş değil hem stratejik hem de konum açısından avantajı daima elimizde tutacağımızı tahmin ve temenni ediyorum. Fakat ülkemizde en büyük sorunun insana verilen değerin çok az olduğunu ve en büyük noksan olan eğitimin sadece okul ve diretmeyle değil, artık kafalarda çözümlenmeli diye düşünüyorum. saygılarımla YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!