Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rusya'da Hal Yaptıran Türklerin Hedefi Büyük

Rostov eyaletinde karar kılan genç girişimcilerin pazara ilişkin hedefleri büyük. Rostov'un yanı sıra Moskova, St Petersburg gibi 12 kente daha hal açacaklarını söyleyen Rostov Meyve Sebze Hali (FORT) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Bozkır, bir diğer yatırım hedeflerinin Rusya'da hiç örneği olmayan outlet alışveriş merkezi zinciri olacağını açıkladı.

Referans Gazetesi
Rusya'da Hal Yaptıran Türklerin Hedefi Büyük

ürk girişimciler, yıllık 700 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen Rusya'ya özel hal kurmak için kolları sıvadı. Temelini önceki gün Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın attığı hal yatırımında yanlarına Rus ortak İvan İvanoviç ve Azeri Kerim Babayev'i de alan Burak Bozkır, Tevfik Emir ve Ali Emir isimli girişimciler, bu iş için 35 milyon dolar bütçe ayırdı. Rostov eyaletinde karar kılan genç girişimcilerin pazara ilişkin hedefleri ise büyük. Rostov'un yanı sıra Moskova, St Petersburg gibi 12 kente daha hal açacaklarını söyleyen Rostov Meyve Sebze Hali (FORT) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Bozkır, bir diğer yatırım hedeflerinin Rusya'da hiç örneği olmayan outlet alışveriş merkezi zinciri olacağını açıkladı.

Bozkır, "Türkiye yaş meyve sebze ihracatının üçte birini Rusya'ya yapıyor ancak bu Rusya'nın ithalatının yüzde 7'sini oluşturuyor. Biz de bu durumu değerlendirdik. Mevcut halin yetersizliğinden hareket ederek bir fizibilite çalışması yaptık. Olumlu dönüşler aldık. Mevcut halin sahibi Kerim Babayev'e projemizi açtık ve kendisinden 49 yıllığına arsa kiralamak istedik. Babayev bu işin kârlı olduğunu belirterek ‘Arsa benden, yatırım ve işletme sizden' teklifinde bulundu" diye konuştu. Toplam 104 soğuk hava deposu ve 188 satış ofisinden oluşacak halde Türk ihracatçıların yüzde 50 oranında yer alacağını açıklayan Bozkır, "Bu yatırım Rusya iç pazarına hitap edeceği için dengeleri gözetmek istiyoruz. Türk ihracatçılarına yer verdiğimiz kadar bu pazarda olan diğer ihracatçılara da hitap edeceğiz. Hedefimiz haldeki satış ofislerinin yarısını Türklere tahsis etmek" dedi.
 
Hal 12 kente yayılacak

Ancak, toplamda 12 farklı kente yaymak istedikleri hal zinciri ile Türkiye'nin ihracatında önemli bir hareketlenme olacağını vurgulayan Bozkır, şöyle devam etti: "Sadece Rostov'da bile bir işletmenin yılda 4 milyon doların üzerinde ciro gerçekleştirmesi mümkün. Bunu 12 kente ve yıla yaydığımızda ortaya çok daha büyük rakamlar çıkacak. Bizim tahminimiz bu proje Türkiye ihracatına ekstradan 1 milyar dolarlık katkı sağlayacak. Rostov kentindeki Türk ihracat hedefimiz ise şu an 120 milyon dolar olan rakamın 250 milyon dolara çıkması."

‘Rostov Meyve ve Sebze Hali' projesinin temel atma törenine katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise FORT projesi çerçevesinde Rostov bölgesi ile Türkiye arasında da bir lojistik komisyonu kurulması konusunda karar aldıklarını, sanayi bölgesi veya serbest bölge konusundaki çalışmaların da devam ettiğini belirtti.
 
Sırada outlet projesi var

Öte yandan hal zinciri yatırımı dışında Rusya'da outlet zinciri açmak için hazırlıklar yaptıklarını da açıklayan Bozkır, bu konuda ilk olarak Moskova'nın adres olacağını söyledi. Bozkır, ilk etapta 50 milyon dolarlık bir yatırımla yola çıkacakları outlet projesi hakkında şunları söyledi: "Rusya'da ithal olan tüm ürünler çok pahalı. Buna karşın outlet konseptinde hiçbir alışveriş mağazası yok. Türkiye'de ise tekstilci, satılamayan sezon sonu ve outlet ürünlerin zamanla depolarda birikmesi nedeniyle stok maliyeti ile karşılaşıyor. Rusya pazarında 150 dolara satılan bir ürünün tekstilci tarafından 5 dolara elden çıkarıldığını biliyoruz. Madem böyle bir tablo var biz de bunu değerlendirelim istedik. Hedefimiz daha çok Laleli ve Osmanbey'de bavul ticareti yapan tekstilciler."

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/rusyada-hal-yaptiran-turklerin-hedefi-buyuk_81457.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!