Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sakarya Nehrini Zehirleyene Para Cezası

Sakarya nehrinde geçtiğimiz hafta sonu yaşanan balık ölümlerine, nehre atık su bırakarak yol açtığı belirlenen fabrikaya 24 bin YTL para cezası verildi.

cnnturk.com
Sakarya Nehrini Zehirleyene Para Cezası

br/> Sakarya nehrinde geçtiğimiz hafta sonu yaşanan balık ölümlerine, nehre atık su bırakarak yol açtığı belirlenen fabrikaya 24 bin YTL para cezası verildi.

Sakarya Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün verdiği bilgilere göre, nehirdeki balık ölümlerinin ardından başlatılan çalışma kapsamında çeşitli noktalardan alınan su numuneleri laboratuvarda tahlil edildi.

Tahlil sonuçlarına göre, Üçüncü Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir sanayi tesisinin atık su arıtma tesisi deşarj noktasından alınan atık su numunesinin, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nde verilen atık su deşarj standartlarını sağlamadığı belirlendi ve balık ölümlerinin nedeninin bu tesisin nehre bıraktığı atık sular olduğu anlaşıldı.

Çevre Kanunu ve buna bağlı yönetmelik hükümlerine aykırı olarak alıcı ortama atık su deşarj eden sanayi kuruluşuna 24 bin YTL idari para cezası uygulandı.

Bafa gölünde de aynı sorun

Bafa gölünde de dün çok sayıda ölü balık karaya vurdu. Aydın İl Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgalı, numunelerin sonuçlarına göre gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.

Aydın Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, balık ölümlerinin sonbahar aylarında suda oluşan azotun çoğalmasına bağlı olabileceğini ifade etti.

Bafa gölüne en yakın yerleşim yeri olan Milas ilçesine bağlı Kapıkırı köyü muhtarı Veli Çakır ise her yıl görülen balık ölümlerinin bu yıl ilk kez bu kadar
çok sayıda olmasının düşündürücü olduğunu belirtti.

Genelde yavru balıkların öldüğüne dikkat çeken Çakır, bugün aynı bölgede levrek cinsi bazı balıkların da karaya vurduğunun köylüler tarafından kendisine bildirildiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakarya-nehrini-zehirleyene-para-cezasi_48945.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!