Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sakin Şehir Projesine Bakan Günay'dan Destek

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından geliştirilen "Sakin Şehir" projesine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan destek geldi. İlçede incelemeler yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletme Genel Müdürlüğü Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı yetkilileri, bakanlık olarak Sakin Şehir (Cittaslow) projesine destek

Yeni Asır Gazetesi
Sakin Şehir Projesine Bakan Günay'dan Destek

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından geliştirilen "Sakin Şehir" projesine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan destek geldi. İlçede incelemeler yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletme Genel Müdürlüğü Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı yetkilileri, bakanlık olarak Sakin Şehir (Cittaslow) projesine destek vereceklerini açıkladılar. Seferihisar'ın coğrafi konumu, tarihi eserleri, deniz turizmine elverişli koyları ile ilk kez İtalya'da uygulanan Sakin Şehir projesine uygun bir ilçe olduğunu kaydeden bakanlık yetkilileri, "Seferihisar Belediyesi'nin başvurusu, merkezi İtalya'da bulunan Yavaş Şehirler Birliği tarafından değerlendirilecek. Birlik, denetim sonucunda olumlu rapor verirse Seferihisar, salyangoz sembollü 'Sakin Şehir' sertifikasını alacak" dediler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletme Genel Müdürlüğü Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı, ilk aşamada Türkiye'nin ilk Cittaslow (Sakin Şehir) adayı Seferihisar'ın ana caddelerindeki tüm evlerin dış görünümünün yenilenmesine katkı sağlayacak.

Bu arada Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Cittaslow'u (Sakin Şehir) ilçe halkına anlatabilmek için her akşam kahve toplantıları düzenliyor. Başkan Soyer, "Cittaslow'u (Sakin Şehir) halkımıza iyi bir şekilde anlatabilmek için kahvehane toplantıları düzenleyerek projemizi tanıtıyoruz. Halkımızı bilgilendirirken değişik konulardaki talepleri de dinleme fırsatı buluyoruz. Belediye meclisi ve İl genel meclisi üyelerimiz ile birlikte her akşam düzenlediğimiz topşantılarımızı ilçe halkımızın tamamını bilgilendirinceye kadar devam edeceğiz" dedi.

İtalya'da ortaya çıktı

Cittaslow, 1999 yılının Ekim ayında İtalya'da başlayan, büyük şehirlerin karmaşasına karşı küçük şehirlerdeki hayat kalitesini yavaş hareket çerçevesinde iyileştirmeyi hedefleyen oluşumdur. İtalya dışında da hızla yayılan Yavaş Şehir (Cittaslow) hareketinin İsveç, Norveç, Güney Kore, Polonya, Avustralya, Hollanda, Almanya, Avusturya, İngiltere ve İspanya'da da örnekleri vardır. Nüfusu 50.000altında olan ve değerlendirme kriterlerinde en az yüzde 50 başarı sağlayan şehirler 'Cittaslow' kapsamına alınmakta ve salyangoz logosunu kullanmaya hak kazanmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakin-sehir-projesine-bakan-gunaydan-destek_73167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!