Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Samsun-Ceyhan Önemimizi Artıracak'

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye'nin özellikle Ceyhan'ı küresel anlamda enerji merkezi haline getirmek için attığı adımları çok önemli bulduğunu söyledi.

Sabah Gazetesi
'Samsun-Ceyhan Önemimizi Artıracak'

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye'nin özellikle Ceyhan'ı küresel anlamda enerji merkezi haline getirmek için attığı adımları çok önemli bulduğunu söyledi. Sabah'ın sorularını yanıtlayan Birol, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Üretim merkezlerine çok yakınız, ikincisi de Bakü Tiflis Ceyhan var. Umarım Nabucco da yakında hayata geçecek. Eğer Samsun-Ceyhan hayata geçer ve de günde 1.5 milyon varil taşıma hedefine ulaşırsa bu Boğaz'a büyük ve derin bir nefes aldırabilecek. Ayrıca Samsun-Ceyhan'dan Ortadoğu'ya gitme imkânı var. Bu da Türkiye'nin jeopolitik önemini ciddi olarak artırabilecek."

Türkmenistan'a dikkat

Türkiye'nin enerji konusunda elinde iki adet çok büyük kartı olduğunu kaydeden Birol, "Türkiye'nin üretimde Suudi Arabistan neyse petrolde, gazda Rusya neyse tüketimde Çin ve Hindistan neyse Türkiye'nin de aynı o ülkeler boyutunda transit ülke olarak dünya haritasına damga vurma şansı var. İkincisi de komşumuz Irak'ın çok büyük potansiyeli var. Bence Türkiye'nin ekonomik dış politika ve diğer enstrümanları kullanarak Irak'ta üretimde ciddi rol alma konusunda aşama katetmeli" diye konuştu. Başka önemli bir ülkenin de Türkmenistan olduğunu ifade eden Birol, "Türkmenistan yakında gaz ihracatçısı olarak Norveç'i geçebilir. Çok büyük rezervleri var. Üstelik az yatırım gerekiyor. Türkmenistan'da zaten belli seviyede ilişkilerimiz var ama takipçi olmamız gerektiğini düşünüyorum. Yılmadan Türkmen gazının Türkiye üzerinden nasıl geçirileceğinin düşünülmesi lazım. Irak'tan sonra en fazla üzerinde durulması gereken ülke Türkmenistan " dedi.

'En büyük risk petrol fiyatları'

Petrol fiyatlarının ekonomik canlanma üzerinde büyük bir baskı ve risk oluşturduğunu ifade eden Birol şunları kaydett: "IMF'nin de söylediği gibi 2010 'da dünya ekonomisinde ciddi bir canlanma olursa, özellikle Çin, Hindistan ve Ortadoğu ülkeleri hızlı bir şekilde büyürse, petrol talebi de hızla artacak. Üretim ise azalabilecek. Fiyatlardaki artış baskısı 2010'da kırılgan olacak olan dünya ekonomisi
için risk."

'Nükleerdeki fiyat teklifi örneklerin üzerinde'

Nükleer santral ihalesindeki fiyatın dünyadaki diğer örneklere göre yüksek olduğunu kaydeden Uluslarası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, nükleer enerjinin çok önemli avantajları olduğunu ve mutlaka Türkiye'nin bu enerji biçimini kullanması gerektiğine dikkat çekti. Birol sözlerini şöyle sürdürdü: "Doğalgazda Rusya'ya çok bağımlıyız. Rusya olduğu için değil kim olursa olsun fazla bağımlı olmanın faturaları çıkabilir. Bu alanda çeşitlilik lazım. Nükleer enerjide kimle çalışacağımız konusunda Türkiye çok dikkatli olmalı."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/samsun-ceyhan-onemimizi-artiracak_72955.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!