Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Altus Hokus Pokus

Sanatçılar 2010'u Protesto Etti

Kültür Sanat-Sen, İstanbul Kültür Platformu, Özerk Sanat Konseyi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Uluslararası Plastik Sanatlar Kurulu (UPSD) temsilcileri ve sanatseverler, ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ kutlamalarını ve yaşanan kültür dönüşümünü Beyoğlu’ndaki 2010 Avrupa

Bir Gün Gazetesi
Sanatçılar 2010'u Protesto Etti

Sanat örgütleri ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ kutlamalarını ve yaşanan kültür dönüşümünü Beyoğlu’ndaki 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKB) önünde protesto etti.

Kültür Sanat-Sen, İstanbul Kültür Platformu, Özerk Sanat Konseyi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Uluslararası Plastik Sanatlar Kurulu (UPSD) temsilcileri ve sanatseverler önceki gün (22 Ocak) öğle saatlerinde, Beyoğlu Atlas Pasajı girişinde bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılma kararıyla başlayan süreç değerlendirilerek, sanat örgütlerinin mücadelesi sonucu bu eşsiz kültür varlığının kurtarıldığı hatırlatıldı. Ayrıca, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yıkılarak yerine kongre merkezi ve toplantı salonları ağırlıklı olan ve sanatsal mekânları gözardı eden bir bina yapıldığına, bu konuda mücadele eden sanat örgütlerine karşı da çirkin bir basın kampanyası yürütüldüğüne değinildi.

Açıklamanın ardından söz alan tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, AKB Ajansı’nın kent kültürünün talan edilmesine izin veren uygulamalara imza attığını söyleyerek, ‘özellikle bugün 2010 Avrupa Kültür Başkenti açılış kutlamalarının, pop şarkıcılarının konserleri ve ateş gösterileri içermesinin de içler acısı olduğunu’ belirtti.

Muhsin Ertuğrul Kimliğini Kaybetti

Sorularımızı yanıtlayan Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB) temsilcisi Orhan Kurtuldu, AKM üzerinde elde edilen kazanımın Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde aynı sonucu vermediğini, ancak bu konuda yeni bir sürece de girildiğini söyledi. Sanat örgütlerinin yıkılmaması için verdiği mücadelenin gerekçeleri konusunda haklı çıktıklarını belirten Kurtuldu, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yerinde bugün çok farklı bir yapının olduğunu, sahibinin el değiştirdiğini, modern bina adı altında yapılan yeni kompleksin sadece kongre ve diğer ticari faaliyetlere hizmet verebilecek nitelikte olduğunu söyledi.

Orhan Kurtuldu, “Modernite nedir? Lüks dekor malzemelerinin kullanılması mıdır? Tiyatro ve sanat etkinliklerine uygun olup olmadığı bilinmeyen ışık ve ses sistemlerinin kullanılması mıdır? Bu binanın inşası sırasında hangi sanat kriterleri esas alınmıştır?” sorularını yönelterek, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın böyle bir binayı yaptığı için halktan özür dilemesi gerektiğini” söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanatcilar-2010u-protesto-etti_76011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!