Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayi Merkezi Topkapı Rezidans Cenneti Oluyor

Yeni şehir planlama stratejileri ışığında, İstanbul’un sanayi tesisleri merkezden uzak noktalara taşınırken, dönüşüm rüzgârı şimdi de Topkapı için esiyor. Yaklaşık 10 bin imalathane ve işyeriyle Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Zeytinburnu ilçesine bağlı Topkapı, birkaç yıl içinde devasa rezidans projelerinin yer aldığı şık bir

Gazete Haber Türk
Sanayi Merkezi Topkapı Rezidans Cenneti Oluyor

Yeni şehir planlama stratejileri ışığında, İstanbul’un sanayi tesisleri merkezden uzak noktalara taşınırken, dönüşüm rüzgârı şimdi de Topkapı için esiyor. Yaklaşık 10 bin imalathane ve işyeriyle Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Zeytinburnu ilçesine bağlı Topkapı, birkaç yıl içinde devasa rezidans projelerinin yer aldığı şık bir yerleşim merkezine dönüşecek. Bölgede şu anda inşaat ve planlama aşamasında olan projelerin toplam yatırım değeri 500 milyon doları aşıyor. Bunlar arasında Yeşil İnşaat’ın Türkiye’nin en yüksek binası olmasını planladığı plazası, Garage İnşaat’ın 156 metreye kadar çıkabileceği rezidans kulesi, Beyaz İnşaat’ın dört farklı rezidans projesi, Kiptaş’ın inşaatını neredeyse tamamladığı Merkez Evler adlı konutları bulunuyor.

3.5 milyon m2 değişecek

Zeyinburnu Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, bölgedeki pek çok fabrika ve deponun atıl durumda olduğunu, en büyük imalatı ise Şişecam ve Ülker fabrikalarının yaptığını söylüyor. “Burası için çok büyük planlarımız var. 10 yıldır hazırlık yapılıyor” diyen Alsaç, şu bilgileri veriyor: “Gayrimenkul şirketleri artık yatırımlara başladılar. Alınan çok sayıda ruhsat var. Bizim hazırladığımız 1/5000’lik planlar da Belediye Meclisi ve Yenileme Kurulu’ndan geçti; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde onay bekliyor. Bölgeden sanayi kalkacak. Mülk sahiplerine her türlü yardım ve desteğe hazırız. Kurallar çerçevesinde herkes yerine yatırım yapabilir, arazisini satabilir. 3.5 milyon metrekarelik bir alandan söz ediyoruz. Baştan aşağı değişecek burası. Rezidans projeleri şu anda yoğunlukta; ancak alışveriş merkezleri, oteller ve ofisler de planlanıyor.” Alsaç, söz konusu bölgenin Maltepe Mahallesi adıyla anıldığını da belirtiyor.

Kiptaş’ın konutları tamamlandı

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Merkez Evler’in ilk etabının tamamlandığını, ikinci etabın da üç ay içinde teslim edileceğini belirtiyor. Proje, 755 konut ve dükkânlardan oluşuyor. Konut fiyatları 574 bin ile 678 bin TL arasında değişiyor.

Kale Kilit de rezidans peşinde

Zafer Alsaç, dönüşüm çerçevesinde E5’e paralel yerlerin genellikle otel olarak değerlendirileceğini belirtiyor. Topkapı’da arazisi olan kuruluşlardan birinin de Kale Kilit olduğunu ifade eden Alsaç, firmanın 35 bin metrekarelik arsa üzerinde yeni bir proje geliştirmek için çalışmaları olduğunu anlatıyor. Alsaç, “Henüz ne tip bir yatırım olacağını belirlemediler. Ruhsata başvuracaklar. Büyük ihtimalle rezidans projesi yapılacak” diyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-merkezi-topkapi-rezidans-cenneti-oluyor_74775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!