Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Sapanca Gölü Ölüyor

Sapanca İnşaat Alanı

Sapanca İnşaat Alanı

Radikal Gazetesi
Sapanca İnşaat Alanı

Sapanca Gölü, kendini kirleten kaçak yapılaşmanın önüne geçemeyen belediye başkanlarını hapse gönderiyor. Alınan mahkeme kararına rağmen kaçak yapıları yıkmayan başkanlardan biri hapiste, diğeri hakkında da hapis cezası var."

9 Temmuz 1998'de yayımlanan gazeteler 'Gölün gazabı' başlıklı haberde böyle diyordu Sapanca Gölü kıyısında kurulu Serdivan beldesinin belediye başkanları Sinan Pehlivan ve Şükrü Kiracıoğlu için. İki belediye başkanı 'yıkım kararını uygulamadıkları' gerekçesiyle tutuklandı. Aradan altı yıl geçti. Serdivan Belediyesi, Sapanca Gölü'nün dibindeki Esentepe Mahallesi'nde yaşanan sorunu şüyulandırma (hisseli arazilerin müstakile dönüşerek imara açılması) ile çözdü. Ancak bu çözüm, imar yasağı nedeniyle bina yapmayanlara değil, kaçak bina yapanlara yaradı.

'Vatandaş mutlu oldu'
Yeni düzenleme ile yıllardır yıkımı beklenen 600'ü villa 874 kaçak yapı yasal hale geldi. Serdivan Belediye Başkanı AKP'li Zeki Toçoğlu, "Hazırladığımız imar planı Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca onaylandı. Yıllardır yaşanan sorunun çözümlenmesi, vatandaşlarımızı mutlu etti" dedi.

4.5 ay hapis cezasına çarptırılan, ceza kesinleşince kayıplara karışan, af çıkınca ortaya çıkan Serdivan beldesinin kapatılan Refah Partili eski belediye başkanı Şükrü Kiracıoğlu şöyle konuştu: "Esentepe'de yıllardır devletin resmi kurumları hizmet veriyor. Telefon, elektrik, okul eğitim hizmetleri var. Hatta Sakarya Üniversitesi'nin kampüsü de yer alıyor. Buradaki kararlar hep siyasi olmuştur. Bu konuda cezayı biz çektik."

Arsa fiyatları katlandı
Şüyulandırmanın ardından, bölgedeki arsa ve bina fiyatları katlandı. Adapazarı'ndaki Yenigün Emlak'ın sahibi Nevzat Berber, Esentepe'de arsa fiyatlarının gölü görüşüne göre değiştiğini belirterek, "İmar olmadığı için buralardaki tarla bazındaki yerlerin metrekaresi 40-50 YTL idi. Gölü görüşe göre arazilerin metrekaresi 60-80 YTL arasında değişiyor. Villalar da 50-70 bin YTL arasındaydı. Ama imarlı olan eski yapılar ise 100 bin YTL civarındaydı. Şu anda villara 100 bin YTL den başlayan rakamlar isteniyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapanca-insaat-alani_42049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!