Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sarayda KARGA Kabusu

Topkapı Sarayı Müzesi’nin yönetiminin başı kargalarla dertte. Sayıları artarak 300-400’ü bulan kargalar sarayın müdürü İlber Ortaylı’nın şu sıralar en büyük derdi. Prof. Ortaylı’ya göre çare, sarayda eskiden olduğu gibi yırtıcı doğan beslemek: “Osmanlı zamanında doğancılar varmış. Saraya getirtecek doğan arıyorum. Bakalım o zaman ne yapacaklar bu

Hürriyet PAZAR
Sarayda KARGA Kabusu

Topkapı Sarayı Müzesi’nin yönetiminin başı kargalarla dertte. Sayıları artarak 300-400’ü bulan kargalar sarayın müdürü İlber Ortaylı’nın şu sıralar en büyük derdi. Prof. Ortaylı’ya göre çare, sarayda eskiden olduğu gibi yırtıcı doğan beslemek: “Osmanlı zamanında doğancılar varmış. Saraya getirtecek doğan arıyorum. Bakalım o zaman ne yapacaklar bu haşarılar?”

Topkapı’nın 22 yıllık güvenlik amiri Mehmet Aydın, hocayla aynı fikirde değil: “Hoca saraya doğan alacağım diyor ama bunları doğan da durdurmaz. Birkaç yıl öncesine kadar atmacalar vardı, onları da bitirdi bu yamyamlar.”

Kabuğu kırılsın diye yüksekten attıkları cevizler sarayın mermerlerine bile zarar veriyor. Sarayda çalışıp da kargalarla macerası olmayan kimse yok. Herkes onlara sinir oluyor. Korkutup sindiremedikleri tek kişi güvenlik görevlisi Coşkun Bey. Coşkun Bey kargaların kırdığı cevizleri tuttuğu gibi hemen ağzına atıyor. Deliriyorlar bu harekete ama bir şey de yapamıyorlar. Çünkü sapanı var. Kargalar sapandan fırlayan taşların ne kadar acıttığını çok iyi biliyor.

Cümle saray sakini illallah dedi

Sadece insanlar mı? Hayvanat ya da nebatat, Topkapı Sarayı’nda ömür süren ne kadar canlı varsa kargalardan illallah dedi. Bir kere birbirlerini kolluyorlar. Birinin başına en ufak bir şey gelse, hepsi bir araya gelip arkadaşlarını savunuyorlar. Bir martı hasta mı, hepsi birden çullanıp canına ot tıkıyorlar. Biri bir kediye ya da köpeğe kuru mama mı verdi? Önce arkadan kuyruğunu çekiyorlar, hayvan can havliyle dönünce de önündeki yemleri kapıyorlar. Fakat asıl savaş papağanlarla. Topkapı Sarayı’nın bahçesinde bir papağan kolonisi yaşıyor. Kargalar bu Hintli akrabalarının kanlarından içseler doymayacaklar. Yemlerini çalıyor, yuvalarını dağıtıyor, yumurtalarını kırıp yavrularını öldürüyorlar.

Kırdıkları ceviz bini aştı

Dikkat başınıza ceviz düşebilir

Sarayın bahçesinde ceviz ağacı bol. Fakat kabuğunu kırmak için cevizle mümkün olduğu kadar yükselip sonra yüksekten sert zemine bırakmaları lazım. Bu da mermerlere zarar veriyor. III. Osman taşlarını görmelisiniz. Ceviz kırmaktan yemyeşil!

Kola içmeleri bir alem

Ne kadar çöp varsa didik didik. Çöpleri karıştırdıkları yetmiyormuş gibi, her metrekareye bir çöp düşecek şekilde bütün saraya yayıyorlar. Kargaları çöpten kola içerken görenler var. Bir alem: Önce kola kutusunun deliğine gagasını sokuyor, sonra kutuyu havaya kaldırıp, dibinde kalanı kafaya dikiyor.

Lale devrinin sonu

Sarayda bahçelere çiçek ekmek mümkün değil. Sabah ekilen laleler, akşamında soğanından sökülmüş oluyor. ‘Bu çiçeklerin hepsi bu akşam sökülmüş olacak’ diye görev verseniz, mümkün değil yetişmez. Sanki inadına yapıyorlar. Ertesi sabah aynı terane tekrar başlıyor.

Silikon, çivi, kablo bana mısın demiyor

Pencerelerin etrafındaki macunlar, havalandırma fanuslarının silikonları, kablolar, hatta çivi ve vidalar sökülüyor. Kargalar öyle janjan delisi ki, onlar için bu parlak çivi ve vidalar sarayın bütün hazinelerinden daha kıymetli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sarayda-karga-kabusu_70035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!