Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli Nisan’da Hizmete Girecek

‘7 Tepe 7 Tünel’ projesi kapsamında planlanan ve yapımı tamamlanmak üzere olan Sarıyer - Çayırbaşı Tünel Yolu’nun Nisan ayında hizmete gireceğini bildiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Toplamda 34 tane yapmayı planladığımız tünel yollar tamamlandığında şehrin altından geçen 142 kilometre yolla kimseyi rahatsız etmeden ve

ibb.gov.tr
Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli Nisan’da Hizmete Girecek

‘7 Tepe 7 Tünel’ projesi kapsamında planlanan ve yapımı tamamlanmak üzere olan Sarıyer - Çayırbaşı Tünel Yolu’nun Nisan ayında hizmete gireceğini bildiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Toplamda 34 tane yapmayı planladığımız tünel yollar tamamlandığında şehrin altından geçen 142 kilometre yolla kimseyi rahatsız etmeden ve kamulaştırma bedeli ödemeden İstanbul’un her yerini birbirine bağlamış olacağız” dedi.

Sarıyer-Hacıosman Bayırı 5 dakika…

Kadir Topbaş, tünel hizmete girdikten sonra yaklaşık bir saatte gidilen Hacıosman Bayırı ile Çırçır Suyu Mevki arasındaki mesafenin 5 dakikaya ineceğine dikkat çekerek, “En son teknolojiye sahip elektromekanik sistemler (yangın, güvenlik aydınlatma, haberleşme ve havalandırma kontrol sistemleri)  ile inşa edilen tünel yol Nisan ayında hizmete girecek. Kamulaştırma nedeniyle biraz geç başlanılan kavşaklar ise Haziran ayı gibi tamamlanacak” dedi.

Zekeriyaköy ve Demirciköy’e de tünel yol yapılacak

‘7 Tepe 7 Tünel’ projesi kapsamında inşa edilen 4. tünel olan Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu’nun 2 bin 25 metrelik iki ayrı tünelden oluştuğunu ve günün pik saatleri ile özellikle yaz aylarında Sarıyer’e girişi çıkışı önemli ölçüde rahatlatacağını vurguladı. Topbaş, tünelin toplam maliyetinin viyadükler ve KDV’ler dahil olmak üzere 228 milyon lira olduğunu aktardı. Yolun viyadük ihalelerinin de yapıldığını anlatan Topbaş, “Bu viyadük çalışmalarının yanı sıra, Çırçır Suyu Mevkii’nde yol genişletme çalışmaları yapılacak. Daha sonra yeni bir etüt aşamasında olan bir çalışmamız var. Buradan Zekeriyaköy ve Demirciköy istikametine yeni bir tünel yolla devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Tünellerin 9,5 metre genişliğinde iki hattan oluştuğunu, 2x2 şerit olarak inşa edilen tünelin emniyet şeridi de olmak üzere tavan yüksekliğinin 7,33 metre olduğunu kaydeden Topbaş, teknolojik bir donanımla hazırlanan tünellerin her birinde kaza anında kullanılmak üzere 250 metrede bir (toplam 7 tane) ara tünel açıldığını söyledi.

İstanbul’un altında metro ve tünel yol ağı örülüyor

Kadir Topbaş ayrıca Hacıosman Mahallesi’nde yapılacak 600 araçlık 4 katlı metro otoparkıyla Sarıyer’den gelen insanların söz konusu otoparka araçlarını park ederek metroya binebileceklerini anlattı. Minibüs ve otobüslerin de söz konusu aktarma noktasına kadar işleyeceklerini belirten Topbaş, İstanbul’un merkezine metroyla devam edileceğini, bu noktadan şehir merkezine araçların gitmesine gerek kalmayacağını ifade etti. Topbaş, “Bir sistem kurarak bütün ulaşım sistemlerini birbirine entegre ediyoruz ve çalışmamızı buna göre düzenliyoruz. Bu gördüğümüz tünel Sarıyer’e ve arkasındaki köylere hayat verecek ve trafiğe rahatlatacak. 34 karayolu tüneli devreye girdikçe yer altından yeni bir şehir yapmış oluyoruz” dedi.


ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/sariyer-cayirbasi-tuneli-nisanda-hizmete-girecek_85763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!