Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sarkis Kurşun Döktü

Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Sarkis, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Davutpaşa’ya taşınmaması için düzenlediği dayanışma sergisinin açılışında, “Kurşun dökme” performansı yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi
Sarkis Kurşun Döktü

Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Sarkis, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Davutpaşa’ya taşınmaması için düzenlediği dayanışma sergisinin açılışında, “Kurşun dökme” performansı yaptı. Fakültede yaşanan sorunlu sürece sembolik bir katkıda bulunmak amacıyla böyle bir gösteri yaptığını söyleyen Sarkis, “Kötü gözlerden korumak amacıyla, - tabii büyü anlamında değil - jest anlamında yaptım; ben sizinle beraberim demek için. Kurşun dökme ayrıca benim için bir şeklin doğuşudur. Bunu yaparak buranın bir yaratma yeri olduğunu vurguladım aslında” diye konuştu.

Sokak dili

Sergide Sarkis’in daha önceki sergilerinden çektiği fotoğraflarla oluşturulmuş görüntüler, sokak afişleri formunda sanat merkezinin duvarlarında yer alıyor. Sanatçı, sergideki afişlerde sokak dili olduğunu, sanatçıların sokakla ilişkisinin çok önemli olduğuna değinerek “Gençlerin şehrin içinde yoğrulması lazım. Onları şehirden uzaklaştırmayın” dedi.

Sarkis’in, fakültenin Yıldız Yerleşkesi’nde kalması için öğrenciler ve öğretim görevlilerine destek vermek amacıyla girişimde bulunduğu bu dayanışma sergisi, Yıldız Yerleşkesi’nde Yüksel Sabancı Sanat Merkezi’nde 6 Kasım’a dek açık.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sarkis-kursun-doktu_73139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!