Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

SeaO2: Ekolojik Konut Projesi

Gün geçtikçe doğal kaynakları sömürmeden kullanan, hatta kendi imkanlarıyla kaynak yaratan evler, binalar inşa etmeye yönelik zorunlu ihtiyaç artıyor. Bu tür projelerin en son örneklerinden biri de Tel Aviv'de güneş, rüzgar ve topraktan minimum tüketimle maksimum faydayı sağlamak hedefiyle inşa edilmek üzere hazırlandı.

Gazete Haber Türk
SeaO2: Ekolojik Konut Projesi

Günümüzde dünya kaynaklarının hor kullanılması, değişen hava şartları ve çoğunlukla insandan kaynaklanan etkenlerden Küresel Isınma çok ciddi bir sorun haline geldi. İleriki yıllarda doğal kaynakların tedarikinde ciddi sorunlar yaratması gerekn bu durum tüm sektörlerde olduğu gibi mimari ve mühendislikte de uzamnları çözüm arayışlarına itiyor.

Gün geçtikçe doğal kaynakları sömürmeden kullanan, hatta kendi imkanlarıyla kaynak yaratan evler, binalar inşa etmeye yönelik zorunlu ihtiyaç artıyor. Bu tür projelerin en son örneklerinden biri de Tel Aviv'de güneş, rüzgar ve topraktan minimum tüketimle maksimum faydayı sağlamak hedefiyle inşa edilmek üzere hazırlandı. Teknolojini tüm nimetlerinden yaralanan proje elbette yüksek kalitede inşa edilecek lakin tüm cihazlar ihtiyaç duydukları enerjiyi sınırlı kaynaklardan değil, güneş ve rüzgar gibi sürekllik arz eden kuvvetlerden alacaklar.

Projenin yaratıcısı Yiftach Ben Meir bir mimar olmasının yanı sıra İsrail Teknoloji Enstitüsü'nde de şehir planması teknisyeni. En son projelerinden olan SeaO2 tamamen teknoloji ve bilim üzerine tasarlanmış akıllı binalardan oluşuyor. Binayı yöneten özel program ve yazılımlar sayesinde güneşin yönü, rüzgarı hızı gibi veriler her an hesaplanarak bina sisteminin bunlardan maksimum faydayı edinmesi sağlanıyor. Mimari tasarım güneşten olabildiğince en üst seviyede enerji alarak elektrik ve de kışın ısınma ihtiyacını tedarik edecek ama aynı zamanda içeri gerektiğinde gölgenin ferahlığını da verecek şekilde planlanmış.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/seao2-ekolojik-konut-projesi_75694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!