Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seferihisar'ı da Öldürecekler

Seferihisar halkı Sığacık Körfezi’ne yapılmak istenilen balık çiftliklerine karşı eyleme hazırlanıyor. Sığacık Körfezi’ne kurulmak istenilen balık çiftliklerine karşı olan Seferihisar halkı, karşı duruşlarını eyleme dökmeye hazırlanıyor. Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, önümüzdeki hafta İl Genel Meclisi Seferihisar Üyesi Mehmet

Hürriyet Gazetesi
Seferihisar'ı da Öldürecekler

eferihisar halkı Sığacık Körfezi’ne yapılmak istenilen balık çiftliklerine karşı eyleme hazırlanıyor. Sığacık Körfezi’ne kurulmak istenilen balık çiftliklerine karşı olan Seferihisar halkı, karşı duruşlarını eyleme dökmeye hazırlanıyor. Haziran ayı başında Başaranlar Su Ürünleri Yetiştiriciliği A.Ş. tarafından kurulmak istenen orkinos çiftliği için yapılan ÇED sürecinde halkı bilgilendirme toplantısının ardından sert çıkışta bulunan Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, önümüzdeki hafta İl Genel Meclisi Seferihisar Üyesi Mehmet Şenel ve CHP İlçe Başkanı İsmail Yetişkin ile birlikte Ankara’ya gidecek.

Nedenleri anlatacağız

Balık çiftliklerine karşı hukuki mücadele için hazırlık yaptıklarını söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Öncelikle partimizin genel merkezine giderek görüşmeler yapacağız. Ardından da Tarım ve Köyişleri, Çevre ve Orman ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları’na giderek yetkililerle görüşerek Sığacık Körfezi’ne balık çiftliği yapılmasını istemediğimizi nedenleri ile anlatacağız" diye konuştu.

Sığacık Körfezi’nin bir kapalı bir koy olduğuna dikkat çeken Soyer, "Tüm dünyada balık çiftlikleri kapalı koylardan açık denizlere çıkartılırken Sığacık Körfezi’ne altı tane ön tahsis verilmiş durumda. Bu tahsislerin gerçekleşmesi durumunda Sığacık Körfezi tamamen ölecek. Körfez, Teos Antik Kenti nedeniyle tarihi bir önem taşıyor, ancak bunu bir yana bırakın balık çiftliklerine izin verilmesi bir doğa katliamına imza atmak anlamına geliyor. Seferihisar halkı balık çiftliklerinin Sığacık Körfezi’ne taşınması konusuna çok tepkili, her ortamda seslerini duyurmak için kentin merkezi yerlerinde yürüyüş, eylem yapmak istediklerini dile getiriyorlar. Bize de bunu desteklemekten başka bir şey kalmıyor" dedi.

İlk karar olumsuz

Seferihisar Turizm Altyapı ve Hizmet Birliği’nin kurulduğunu ve ilk toplantısını geçen hafta içinde Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu başkanlığında yaptığını anlatan İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Şenel ise, "Yapılan ilk toplantıda başta orkinos çiftliği olmak üzere hiçbir balık çiftliğinin Sığacık Körfezi’ne kurulmaması yönünde bir karar çıktı. Bu karar doğrultusunda elimizden gelen her türlü girişimde bulunacağız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seferihisari-da-oldurecekler_70429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!