Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şile'deki Doğal Miras Tahrip Ediliyor

İstanbul’un Şile ilçesinin sahillerinde bulunan doğal kaya oluşumlarının tahrip edilmesine tepki gösterildi.

yapı.com.tr
Şile'deki Doğal Miras Tahrip Ediliyor

DHA'nın haberine göre, İstanbul’un Şile ilçesi batı sahili bölgesi Doğancılı Mahallesi plajında bulunan doğal kaya oluşumlarının tahrip edilmesine  Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Coğrafyacı Jeolog Nabi Evren tepki gösterdi.

"Bu alanın ismini borukayalar olarak belirledik"

Nabi Evren "Kapadokya’da nasıl bir miras jeolojik oluşumları görüyorsak bu alanıda Jeolojik Miras alanda taş oluşumu olarak görmek mümkün" dedi. Nabi Evren "Bunların terminolojik isimleri "Eolinit ev Kokonit" oluşumu olarak adlandırılmakta, bu oluşumların günümüzden 7 bin sene ile 800 bin sene arasında oluşmuş sahil kumul oluşumları olduğunu düşünüyoruz. Kokonitteki deliklerin yani bizim “Boru Kayalar” olarak adlandırdığımız bu yapı dünyada üç yerde görülmekte. Bunlardan ikisi Çin de ve Bahama’larda ve üçüncüsünün de  Şile’de"dedi.

Evren, Şile ilçe Merkezine sadece 20 km uzaklıkta olan bu alanın mutlaka “Doğal Sit Alanı” ilan edilerek koruma altına alınmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Jeolog Nabi Evren; Bu bölgede yaptığımız bu doğal güzellikler ile ilgili her türlü bilgileri ilçemiz Kaymakamı Salih Yüce ve Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’na da bilgi verdiklerini ve kendilerinin son derece duyarlı yaklaştıklarını belirterek "Bu konuda alanda çalışma yaparken bölge ile ilgili Prof. Dr. Evren Erginal’ın “Şile´de Eolinit Oluşumu ve Kumul Paleocoğrafyası” kitabını yayınladığını ve kitabı bizzat Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’na imzalı olarak teslim ettik" dedi. Nabi Evren kayaların tahrip edilmesinin önlemesi konusunda da vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siledeki-dogal-miras-tahrip-ediliyor_159303.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!