Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Sınır Değişikliği" Anayasa Mahkemesi'ne Gidiyor!

Torba Yasa Tasarısı'nda İstanbul Finans Merkezi'ni Ataşehir'den Ümraniye'ye bağlayacak düzenlemeye tepki gösteren Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, “Ruhsat harçlarını ödemekten kaçıyorlar” dedi.

yapi.com.tr
"Sınır Değişikliği" Anayasa Mahkemesi'ne Gidiyor!

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Torba Yasa Tasarısı'na AKP'li milletvekillerinin son anda yaptığı değişiklikle Barbaros Mahallesi'nin Ataşehir'den Ümraniye'ye bağlanmasına ilişkin düzenlemeye Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi tepki gösterdi. Düzenlemeyle Barbaros Mahallesi'nde inşa edilen İstanbul Finans Merkezi'nin Ümraniye'ye bağlanmak istendiğini belirten İlgezdi, Torba Yasa Tasarısı'na eklenen maddeyi CHP olarak Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını belirtti.

İlgezdi, “Bu mahallede finans merkezi yapılıyor. Burada büyük bir rant var. Dünyanın en büyük beşinci büyük finans merkezi yapılıyor. Yeni 40 bin kişi gelecek. 40 bin kişinin geleceği yerde binlerce metrekare inşaat, konut olacak orada. Belediye'ye büyük bir  kaynak gelecek. Bu kaynağı da Ataşehir Belediyesi'nden ve Ataşehir halkından almaya çalışıyorlar” dedi.

'Vergi ödemeden ruhsat...'

İstanbul Finans Merkezi'nde yapılan inşaatlarda ruhsat harcı verilmeden ruhsat alınmak istendiğini öne süren  İlgezdi, “Finans Merkezi'nde hiçbir vergi ödemeden ruhsatları almak istiyorlar. Kanunda böyle bir şey olur mu? Biz onların çöplüğünü, pisliğini toplayacağız; yollarını yapacağız, ancak Ümraniye Belediyesi'nden harç vermeden bu ruhsatları almaya çalışıyorlar. Biz ruhsat harcı yatırmadan inşaat ruhsatı vermiyoruz. Bütün sıkıntıları onun için. Barbaros Mahallesi iki dönemdir Ataşehir'e oy kullanıyor. Barbaros bizim mahallemiz.  Ataşehir 2009'da ilçe yapılırken yasa ile yapıldı, Barbaros Mahallesi Ataşehir sınırlarında kaldı. Şimdi yasa ile seçim ile kazanılmış hakları bir Torba Yasa ile zorla elimizden almak istiyorlar. Düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız. Yarın burada başlar, seçimi kaybedecekleri her yerde mahalle bölmeye çalışırlar” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinir-degisikligi-anayasa-mahkemesine-gidiyor_124602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!