Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sıradaki Konut Balonu Biraz Ufak

Büyük rüya küçültülüp daha samimileştirildi. Bu türden birçok hayalin somutlaştığı evler küçülüyor. İnsanlar minik köşelerde barınma, kaçış ve memnuniyet arayınca, küçüklük üzerine yoğunlaşan ufak çaplı bir sektör doğdu.

Sabah Gazetesi, New York Times
Sıradaki Konut Balonu Biraz Ufak

Foto: Joe Fletcher

Büyük rüya küçültülüp daha samimileştirildi. Bu türden birçok hayalin somutlaştığı evler küçülüyor. İnsanlar minik köşelerde barınma, kaçış ve memnuniyet arayınca, küçüklük üzerine yoğunlaşan ufak çaplı bir sektör doğdu. California'da Çin tıbbı ve Feng Shui eğitimi veren Liu Ming, 102 metrekarelik bir çatı katında yaşıyor. Bu havadar mekân için "Hoş bir yer değil" diyen Ming, daireye kontraplak ve pleksiglastan yaptığı iki metrelik bir kabin koymuş. Kabin düşünme alanı, çay odası, uyuma yeri ve çalışma odası işlevini görüyor. Ming, "Feng Shui'de, içinde yaşadığımız yerdeki uyumdan söz ederiz. Bu kabin, aynı anda hem büyük bir açık alanı elde tutma, hem de rahat bir yere sahip olma isteğinden doğdu" diyor. Bu mikro ev veya mikro mekân, sükûnet değilse bile değişim ortamına dönüştü.

Sandra Foster, New York'a iki saatlik mesafede, kuzeydeki Catskill Dağlarında bulunan altı hektarlık arazisinde, bir avcı kulübesini yenileyip Viktorya tarzı kulübeye dönüştürerek hayallerindeki evi yapmış. Foster boyu 4, eni 3 metre olan kulübe için "Sığınağım" diyor. Banyosu ve mutfağı olmasa da burası, Foster'ın ailesine ait evlerini kaybettikleri 15 yaşından beri düşlediği bir mekân. Avizeler ve porselenlerle dolu kulübe, "ruha huzur veren" bir yer. Foster, "Evin yoksa mekân anlayışın da yoktur. O zaman hayatın da ruhun da olmaz" diyor.

Tabii, bu huzuru arka bahçenizde de bulabilirsiniz. Prefabrik bürolar, oyun odaları ve plaj kabinleri satan Kithaus, Modern-Shed ve Shelter-Kit gibi firmaların ürettiği kulübelerin fiyatı, 10 bin dolardan başlıyor. Ev alım satımından hızlı kâr elde etmek gibi pazarlama varsayımları kriz yüzünden ortadan kalktığı için, insanlar bir yerde kalırken mutlu olmanın yollarını arıyor. Böylece kulübeler, ev hayatının sıkıntılarından kaçış fırsatı oluyor. Tasarladığı küçük ve hafif yapılarla günümüzün kulübelerine esin kaynağı olan Phoenixli mimar Will Bruder, "Benim gibi 50'li yaşlarda olan insanların gençlik hayalleri gerçekleşmedi. Ama şimdi biraz imkânları ve bir parça toprakları var. Sorun, yaşanabilecekler veya yaşanmış olması gerekenler" diyor. Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi'nden Matilda McQuaid, "Evinizden birkaç adım uzakta, başka bir âleme giriyorsunuz" diyor.

Bu âlem bizzat evin içinde de olabilir. Çoğunluğu sadece 9 metrekare büyüklüğündeki, taşınabilir prefabrik evler, küçük şeylere olan tutkunun bir parçası. Boyu 2, eni 1 metre olan bir kasaya sığabilen, yaklaşık 180 kg ağırlığındaki tek odalı Habi- Hut adlı yapının fiyatı 2 bin 500 dolar. Müşteriler bunları büro ve avcı kabini olarak kullansa da, HabiHut başka pazarlar peşinde: Üçüncü Dünya ülkeleri. Evsizler ve insanların yerinden olduğu felâket bölgeleri. Kenya ve Haiti'de şimdiden kullanılan bu yapılardan su deposu olarak yararlanmak için deneyler yapılıyor. HabiHut, Kenya'nın Gilgil bölgesinde şiddet nedeniyle mülteci olan insanlar için bir yerleşim yeri kurmayı umuyor. Burası su, temizlik ve cep telefonu şarj merkezleri ve güneşten elektrik üreten sistemiyle bir Habi- Hut köyü olacak. HabiHut'tan Sean Weas, "Gereken her şey var" diyor. Müstakil, koruyucu ve tek parça barınaklar, yaşamın belki de daha büyük ölçekteki geleceği olabilir. Godiva, Nike ve Uniqlo için plazalar bölgesi olarak bilinen Midtown Manhattan'da mekânlar oluşturan efsanevi Japon tasarımcı Masamichi Katayama'nın dediği gibi: "Hastane, okul, otel ve mağaza gibi tüm gerekli tesisleri içeren bir bina yapmak isterim. Yani bina içinde bir kasaba".

ETİKETLER: dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/siradaki-konut-balonu-biraz-ufak_85856.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!