Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Son Durak Menemen

Son durak Menemen

Yeni Asır Gazetesi
Son Durak Menemen

b>Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Karşıyaka Tüneli'nin temelinin 3 Mart'ta atılması için hazırlıklar sürerken, Karşıyaka yönünden İzmir'e gelen yük ve yolcu trenlerinin de 25 Şubat'tan itibaren kente girişinin durdurulması kararlaştırıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları'nın (TCDD) ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında trenler, İzmir'e girmeden Menemen'de son durak yapacak. Trenlerin kalkış yeri de yine Menemen olacak. Kente gelen ve kentten giden yolcular için de İzmir-Menemen arasındaki ulaşım, belediye otobüsleriyle gerçekleştirilecek.

Çiğli talebi
Öte yandan TCDD'nin, bazı hatların Menemen yerine son durak olarak Çiğli'ye kadar gelmeleri konusunda Büyükşehir'den talepte bulunduğu da öğrenildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD İzmir Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, her iki kurumun teknik elemanlarıyla birlikte bugün hatta son incelemelerini yapacak. Hatta çalışan bir trene binerek kontrol edecek olan Kocaoğlu ve Eriş, bazı seferler için Çiğli'nin son durak olması talebi konusunu da bu sırada görüşecek. Eğer, bu yönde bir karar alınırsa, belirlenecek bazı hatlardaki trenlerin Çiğli'ye kadar girişlerine izin verilecek, diğerleri yine Menemen'de son durak yapacak.

Ankara seferleri etkilenecek
Trenlerin son ve ilk durak olarak Menemen'i veya Çiğli'yi kullanması kararı Ankara, Eskişehir ve Uşak yönünden Basmane Garı'na gelen Mavi Tren, Uşak Treni, Karesi, 9 Eylül ve Ege Ekspresi trenlerini etkileyecek. Belediye ise Menemen'in son durak olmasına karar verilmesi halinde Çiğli'ye Basmane Garı, Karşıyaka Kaymakamlık önü ve Çiğli 2. Ana Jet Üssü yakınlarında belirlenecek bir noktadan otobüs kaldıracak.

Şirinyer daha sonra kapanacak
Büyükşehir Belediyesi, 3 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka Tüneli ve 4 istasyonun inşaatının başlamasının ardından Mart ayı sonunda da hatta yer alacak Şirinyer Tüneli'nin inşaat ihalesini yapacak. İhale sonucuna herhangi bir itirazın olmaması halinde Mayıs ayında da 1.7 kilometre uzunluğundaki bu tünelin inşaatı başlayacak. İnşaat başlarken de Aydın yönünden gelen trenlerin de bu bölgeden kente girişi durdurulacak. Bu trenler Gaziemir'de son durak yapacak. Karşıyaka ve Şirinyer'deki bu tünellerin inşaatının tamamlanmasının ardından her iki yönden de kente tren girişi tekrar başlayacak.

86 dakikada geçilecek
İzmir'in kuzey ve güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan Aliağa-Menderes Hattı Projesi, kuzey ve güney hattı olmak üzere iki bölümden oluşacak. Aliağa-Alsancak arasındaki 57 kilometrelik kuzey hattında 20 istasyon yer alacak. Aliğa'dan kalkan hızlı tren 60 dakikada Alsancak'ta olacak. Alsancak-Cumaovası arasındaki güney hattında ise 10 istasyon bulunacak. 22 kilometrelik bu hat, 26 dakikada katedilecek. Tüm hat tamamlandığında Aliağa'da hızlı trene binen bir kişi 86 dakikada Cumaovası'na ulaşacak.

Günde 550 bin kişiyi taşıyacak
Uygulamanın başlamasıyla birlikte her gün Ankara, Eskişehir ve Uşak'tan gelen yaklaşık 3 bin yolcu, otobüslerle İzmir'e taşınacak. Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi tamamlandığında, bu güzergahta günde 550 bin yolcu taşınması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/son-durak-menemen_41435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!