Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sondan Dördüncü Olduk

Dünya Değerler Araştırması, toplumların zenginleştikçe çevreye verdiği önemin de arttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye’de “Ekonomik gelişmeyi yavaşlatsa ve işsizliğe yol açsa bile, çevrenin korunmasına öncelik verilmeli” diyenlerin oranı yüzde 57.1. Ancak çevre kuruluşuna üye olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 1.2’de kaldı. Bu oran

Cumhuriyet Portal
Sondan Dördüncü Olduk

Dünya Değerler Araştırması, toplumların zenginleştikçe çevreye verdiği önemin de arttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye’de “Ekonomik gelişmeyi yavaşlatsa ve işsizliğe yol açsa bile, çevrenin korunmasına öncelik verilmeli” diyenlerin oranı yüzde 57.1. Ancak çevre kuruluşuna üye olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 1.2’de kaldı. Bu oran Türkiye’yi 55 ülke arasında sondan dördüncü yaptı. Listenin sonunda yüzde 1.2 ile Mısır, yüzde 0.7 ile Romanya, yüzde 0.4 ile Ürdün bulunuyor. Betam Toplumsal Araştırmalar Birimi, 5 yılda bir yapılan Dünya Değerler Araştırması’nda elde edinilen verilerden 55 ülke yurttaşlarının çevre konusundaki sorulara verdiği yanıtları analiz etti.

Çevre ve gelir vergisi

Türkiye ölçeğinde ve benzer ekonomik gelişmişlik seviyesindeki ülkeler arasında “Eğer çevre kirlenmesini önlemek için harcanacağından emin olsaydım, gelirimin bir kısmını bu amaç için verebilirdim”, “Çevre kirlenmesini önlemek için kullanılacaksa, vergilerde bir artışı kabul edebilirim” sorularına verilen yanıtlara bakıldı. İlk soruya yüzde 83.4 oranında olumlu, ikinci soruya da yüzde 78.3 oranında olumlu yanıt verildi. Türkiye ile benzer ekonomik gelişmişlik seviyesindeki ülkelere bakıldığında İran, Peru, Çin ve Tayland’da da “Çevre kirliliğini önlemek için gelirimin bir kısmını veririm” diyenlerin oranı yüzde 80 seviyelerinde.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/sondan-dorduncu-olduk_85871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!