Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sorun 1.2 Milyon Kişiyi Taşımak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'un ulaşım sorununda asıl problemin sabah saatlerinde 1,2 milyon kişiyi Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirmek olduğunu belirterek, 'İstanbullular deniz yolunu kullanmak yerine karayolunu tercih ediyor.

Akşamlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'un ulaşım sorununda asıl problemin sabah saatlerinde 1,2 milyon kişiyi Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçirmek olduğunu belirterek, 'İstanbullular deniz yolunu kullanmak yerine karayolunu tercih ediyor. Ancak alternatifleri olmadığı için kimseyi suçlayamazsınız' diye konuştu. AKŞAM Gazetesi'ni ziyaret eden Bakan Yıldırım, İstanbul'un ulaşım sorunundan üçüncü köprüye, Türk Telekom'un özelleştirilmesinden Ulaştırma Bakanlığı'nın elindeki GSM lisansına kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Uzun yıllar boyunca İstanbul'un ulaşım sorununa kafa yorduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, İstanbul'un ulaşımda 100 yıl geride kaldığını ancak yine de yaşanan sorunların çözümü için geç kalınmadığını söyledi. 'Bugün Avrupa'ya baktığımız zaman 100 yıl önce kurulan kentlerde bile ulaşım sorunlarının tüm altyapıya rağmen ortaya çıktığını görüyoruz. Örneğin Paris'te kent içinde otopark yasağı başladı' diyen Binali Yıldırım, İstanbul'da mevcut trafik sorununun ortadan kalkması için devam eden projelerin önemine değindi. 'İstanbul'un ulaşım sorununda asıl sorun sabah 07.30-09.30 saatleri arasında yaklaşık 1,2 milyon kişiyi bir yakadan ötekine geçirebilmek. Bu sorunu çözerseniz, mevcut ulaşım sorununu da büyük ölçüde halledersiniz' diye konuşan Yıldırım, bu noktada deniz taşımacılığının yeterli kadar kullanılmadığına dikkat çekti. İstanbul'da kent içi ulaşımda genellikle denize paralel yolların yapıldığını dile getiren Bakan Yıldırım, denize dikey yolların hayata geçirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Yıldırım, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

'İstanbullular sabah Kadıköy'den Kabataş'a geçmek için otobüsü tercih ediyorlar. Bu nedenle de trafikte saatlerini geçiriyorlar. Deniz yolunu kullanmayı cazip hale getirmek ve mevcut hatların sayısını artırmamız lazım. Aslında deniz taşımacılığında denize paralel hatlar çok para kazandırmaz ve bu nedenle de tercih edilmez. Ama bizim, trafik sorununu ortadan kaldırmak için bu tarz hatları hayata geçirmemiz lazım.'

Üçüncü köprü kuzeyde

Yapılması planlanan üçüncü köprü hakkında da bilgiler veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü köprünün Kuzey aksından geçerek, Kınalı-Şile-Karasu üzerinden Karadeniz otoyoluna bağlanacağını belirtti. Üçüncü köprünün Anadolu yakası üzerindeki bağlantı yollarında Gebze üzerinden de güneye bağlantı olacağını anlatan Yıldırım, 'Üçüncü köprünün mevcut iki köprü arasında olması imkansız. Orada artık köprü yapabilecek yol durumu yok. İki köprü arasında yapılacak üçüncü bir köprü trafik sorununu çözmez' dedi. Metronun çok önemli bir yatırım olduğunu anlatan Yıldırım, bugüne kadar İstanbul'da yaklaşık 80 kilometrelik metro hattının ulaşıma açıldığını ve bunun süratle artacağını da söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sorun-1-2-milyon-kisiyi-tasimak_27943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!