Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Sudan Kaçarken Dolguya Tutuldular

Sudan Kaçarken Dolguya Tutuldular

Cumhuriyet EGE/Hicran ÖZDAMARaraj suları nedeniyle taşınması öngörülen İkizdere köylüleri, dere dolgusu üzerine yerleştirilecek. Yasaya göre, dere yataklarına imar izni verilmiyor. İkizdere Köyü'nün dereye yatağına taşınmasının tehlikeli olabileceği belirtiliyor.

Aydın'ın İncirliova sınırları içinde yapımı süren İkizdere Barajı'nın suları altında kalacak olan İkizdere Köyü'nün yeni yeri "dolgu alan" olarak belirlendi. Köyün, baraj çalışması sırasında doldurulan dere yatağına taşınması öngörülüyor.

İncirliova Belediye Başkanı Yahya Ümit Orbay, İkizdere Barajı'nın bitirildikten sonra köyün bu derenin yanına taşınacağını belirtti. Derenin içine 7-8 metrelik dolgu yapıldığını kaydeden Orbay, dolgu alanına köyün taşınmasının yanlış bir karar olacağını söyledi. 3194 sayılı imar yasasında "dere yataklarına, dolgu yerlerine imar izni verilmez" dendiğini anımsatan Orbay, "Bakıyorsunuz devlet, derenin içine kendi dolgu yapmış. Baraj olunca suyu tutacak, dereye su gitmeyecek, deniliyor. Ne tür yağışlar olacağı bilinmez, nasıl önlem alınabilir bu durumda" dedi.

Yöredeki ilk belediye başkanlığı dönemi olduğunu belirten Orbay, yeni imar planı tadilatları yaptıklarını bildirdi. İkizdere'nin 500 dönümlük bir bölümünün belediyenin mücavir alanı içinde olduğunu kaydeden Orbay, "O köyü oradan kaldıracaklar ancak bize hiçbir resmi bilgi vermediler. Konuştuğumuz yetkililer, köyün taşınacağını, hatta köylülerin bir kısmının taşınmayı kabul etmediğini söylüyor. Resmi şekilde dillendirilmiyor ama çalışmaları devam ediyor. İkizdere'nin belli bir bölümü bizim mücavir alanımız içinde. Buradaki planlama yetkisi bizde, ancak şu ana kadar ne Devlet Su İşleri'nden ne de Bayındırlık Bakanlığı'ndan bize görüş almaya gelmediler" dedi.

Baraj inşaatının ödeneklerde aksilik yaşanmaması durumunda 2 yıl içinde bitirilmesinin düşünüldüğünü anımsatan Orbay, devletin köyü çok masraf olmadan hazine arazileri üzerinde bir yere taşımayı amaçladığını kaydetti. Ancak bölgede hazine arazisi olmadığını dile getiren Orbay, "Belediyenin de uygun arazisi yok. Derenin belediye mücavir alanı içinde kalan 500 dönümlük alanında park yapmayı düşünüyoruz. Yeşillendirme ve ıslah çalışmalarıyla içine mesire alanları, hayvanat bahçesi yapmayı planlıyoruz. Burayı Aydın girişinde bir çekim merkezi haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sudan-kacarken-dolguya-tutuldular_40294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!