Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sümela'daki Restorasyon Tartışılıyor

Sümela’nın restorasyon işlemi bitmeden ziyaretçilere açılmasına tepki gösteren eski Mimarlar Odası Başkanı Muhcu, “Ziyaretçilerin can güvenliği yok.” diyor.

yapi.com.tr
Sümela'daki Restorasyon Tartışılıyor

Ülkenin önemli tarihi, turistik ve inanç mekânlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, Trabzon’un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı, 5 yıl aradan sonra geçtiğimiz günlerde yeniden ziyarete açıldı. Ancak açılış, birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

BirGün’den Yiğit Arıca’nın haberine göre; eski TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu’ya göre, yurttaşların ziyareti sırasında restorasyon çalışmalarının sürmesi can güvenliğini riske atıyor. Restorasyon adı altında harcanan 57 milyon TL’nin akıbetini de soran Muhcu, “1991 yılında ilk restorasyon başlatılmıştı. 2007 yılına kadar kimi yanlışlara ve eksikliklere rağmen yine bir restorasyon süreci geçirmişti. Binanın kötü kullanılması ve koruma önlemlerinin alınmamasıyla 2014 yılında tekrardan restorasyona girmişti. Restorasyon bitmemesine rağmen Manastır ziyarete açıldı. Restorasyonun devam etmesiyle birlikte Sümela Manastırı’na giden ziyaretçilerin can güvenliği olmadan tarihi eserleri görmeleri söz konusu.” dedi.

Muhcu, daha önceden de restorasyona giren tarihi fresklerin büyük ölçüde zarar gördüğünü belirterek şöyle konuştu: “Restorasyon çalışmaları binayı koruması gereken yerde binaya daha çok zarar ve hasar vermeye sebep oldu. Bunların dışında tarihi yapıya ulaşılabilmesi için kullanılan bir yol vardı. Bu yolu hatalı bir şekilde genişletme kararı almışlar. Topografyanın dik olması sebebiyle yol kenarlarına 8-10 metre uzunluğunda devasa duvarlar yapıldı. Bu duvarlar hem görsel bir kirlilik oluşturmakta hem de çevredeki doğal eşsiz güzellikleri bozuyor. Binaya giriş bedelleri de artmış durumda. Binanın üzerine binayla uyumu olmayan ahşap seyir terasları konuldu. Freskler ve tarihi eserler büyük ölçüde zarar gördü.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sumeladaki-restorasyon-tartisiliyor_186121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!