Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Suudiler Toprak, Iraklılar Mesken Aldı

Tapu Kadastro Bilgi Sistemi’nin (TAKBİS) kayıtlarına göre, yabancı uyruklu kişiler 2002 ile 2020 yılları arasında Türkiye’den toplam 24 milyon 148 bin metrekare büyüklüğünde arsa, arazi, tarla bağ ya da bahçe edindi.

yapi.com.tr
Suudiler Toprak, Iraklılar Mesken Aldı

Yabancı ülke vatandaşlarına toprak satışını kolaylaştıran 4916 Sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 2003’den bu yana yabancıların ülkeden edindiği toprak miktarı katlanarak arttı. Resmi verilere göre, yabancı uyruklulara son 18 yılda satılan toplam toprak miktarı 24 milyon 148 metrekareye ulaştı.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre; 2003'den bu yana ülkede mülk edinen yabancı sayısı ciddi şekilde artarken resmi veriler de artışı bir kez daha gözler önüne serdi. TAKBİS’de yer alan verilere göre, Ocak 2002 ile Aralık 2020 döneminde yabancı uyruklu kişilere toplam 24 milyon 128 bin 18 metrekare büyüklüğünde taşınmaz satıldı.

TAKBİS’de, yabancı gerçek kişilerin Türkiye’den edindiği mesken, konut ve ofislerin toplam sayısının 213 bin 922 adet olduğu bilgisine de yer verildi. Ülkeden en fazla "mesken" satın alanların Irak vatandaşları olduğu belirtildi. Buna göre, Irak vatandaşı olduğu belirtilen kişilere son 18 yılda satılan taşınmaz adedinin 28 bin 866 olduğu kayıtlara geçirildi. Irak vatandaşlarının ardından 18 bin 638 taşınmaz ile Rusya vatandaşları ikinci sırada yer alırken 17 bin 624 taşınmaz ile İran vatandaşları üçüncü, 14 bin 332 taşınmazla ise Suudi Arabistan vatandaşları dördüncü sırada yer aldı.

Yabancılara satılan toprağın toplam yüzölçümü büyüklüğüne göre sıralandığı listede ise Suudi Arabistan öne çıktı. Suudi Arabistan vatandaşlarının son 18 yılda Türkiye’den toplam 2 milyon 831 metrekare büyüklüğünde taşınmaz satın aldığı kaydedildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suudiler-toprak-iraklilar-mesken-aldi_183520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!