Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Tahsisi İptal Et, Tesise de El Koy'

Uludağ Birinci Bölge’deki 13 otelin kaçak alanlarının yıkılması için 30 Kasım’a kadar verilen süre doldu. Cuma günü ‘ivedi’ olarak Bursa Valiliği’ne bir yazı gönderilerek, “Süre uzatım talebi kesinlikle kabul edilmemiştir. Söz konusu otellerden kaçak yapılarını 30 Kasım tarihine kadar yıkmayanların tahsisinin iptali ve ardından tesisin geri

Gazete Haber TürkBaşbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘gecekonduya’ benzeterek bir an önce  düzeltilmesi yönünde talimat verdiği Uludağ Birinci Bölge’deki 13 otelin kaçak alanlarının yıkılması için 30 Kasım’a kadar verilen süre doldu. Cuma günü ‘ivedi’ olarak Bursa Valiliği’ne bir yazı gönderilerek, “Süre uzatım talebi kesinlikle kabul edilmemiştir. Söz konusu otellerden kaçak yapılarını 30 Kasım tarihine kadar yıkmayanların tahsisinin iptali ve ardından tesisin geri alınması yönünde süreç başlatılsın” denildi. Ancak bu Orman Bakanlığı tarafından valiliğe gönderilen ilk yazı değil. Daha önce gönderilen ve uzun bir süre postada takıldıktan sonra Bakanlık çalışanlarının yoğun takibi sonucunda 15-20 gün önce gönderilen bir yazıda da, benzer sürecin başlatılması istenmişti. Ancak Bursa Valisi Şahabettin Harput, turizmcilerin mağduriyetini göz önüne alarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşerek bu sezon sonuna kadar izin alındığını bildirmişti.

Ortalık karışacak

Bunun üzerine bazı tesislerin yıkım çalışmalarından vazgeçerek sezona hazırlandığını dile getiren Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB)  Başkanı ve Birliğin Uludağ Sorumlusu Haluk Beceren, “Bakan  Valiye söz vermiş, Vali de bize. Bunun üzerine yıkımları durduranlar oldu. Şimdi bu ikinci yazı ne anlama geliyor, onu çözmek zor” diye konuştu. Beceren ikinci yazı üzerine valiliğin harekete geçme ihtimaline karşı ise, “O zaman demek ki ortalık yine karışacak. 13 otelin hepsi aynı durumda değil. Mesela benim 20 metrekarelik bir yerim vardı ben yıktım. Ama yıkıma başlayan bitirmeyen ya da hiç başlamayan da var. Eğer bakanlık süre bitti, tahsisler iptal edildi derse o zaman bile bana göre yargı yolu açık olduğu için, mahkeme kararı kesinleşene kadar oteller yerinde duracaktır” dedi.

Yağma Hasan'ın böreği mi?

Uludağ’daki otelcileri postadan yola çıkan son yazının tedirginliği sararken, Bakanlık’tan bir yetkili, Uludağ’ın bu hale gelmesinde herkesin hatası olduğunu belirterek oldukça sert şu değerlendirmede bulundu: “Yapan da, göz yuman da kontrol etmeyen de sorumlu. Bugüne kadar tam 36 tane kaçak tutanağı tutulmuş. Uludağ Yağma Hasan’ın Böreği sanki. Allah’tan korkmak lazım. Her yere bir Mustafa Kemal mi gerek. Girişimcileri tabii ki seviyoruz ama bugüne kadar yapılanların bedeli ödenmeli. Bu ülkeye sahip çıkması gereken kurumların bile kaçak yapısı var. Burasının düzelmesi için herkese görev düşüyor.”

Kamu parasızlıktan yıkamıyor

Uludağ Birinci Bölge’de kamunun da kaçak tesisleri bulunuyor. Etibank Uludağ Volfram Madeni Tesisi de bunlardan biri. Yıkılması gereken tesis kamunun başına bela olmuş durumda. Etibank, Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak, “Bu tesisi size verelim, ister yıkın ister kullanın” dedi. Ancak yıkım da bir para ve bütçe gerektirdiği için Milli Parklar Müdürlüğü, “Param yok ben yıkamam, kendin yık” dedi. Ancak yıkım için ayrı bir bütçe bulamayan Etibank da bir türlü kaçak binasına yıkım sürecini başlatamadı.

Valilik sezon  sonuna kadar söz verdi

Bursa Valisi Şahabettin  Harput yaklaşık 15 gün kadar önce Uludağ’da tesisi olan turizimcilere bu sezon sonuna kadar kendilerine süre verileceği yönünde söz vermişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tahsisi-iptal-et-tesise-de-el-koy_74770.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!