Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Talepler Yeni Fırsatlar Demektir!

Talepler Yeni Fırsatlar Demektir!

Referans Gazetesieçen hafta bir günlüğüne Kuzey Kıbrıs’a gittim. Bu benim Kıbrıs’ı üçüncü ziyaretimdi. Aklımda şu anda yer eden tek şey inşaatlar oldu. Evet yanlış duymadınız; inşaatlar... Kuzey Kıbrıs’ın her köşesi neredeyse yeni inşa edilen binalarla dolu. Kuzey Kıbrıs yeniden kuruluyor gibi; son derece şaşırtıcı.

Kuzey Kıbrıs’ta son dönemde bu kadar çok yeni bina inşa edilmesinin sebebi ise, yurtdışından konuta gösterilen talep. Bugün İngiliz, Rus ve İsrailliler yoğun bir şekilde, mevcut politik konjonktüre rağmen buradan konut satın alıyor. Çünkü Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İspanya’ya göre metrekare fiyatları 3-4 kat daha düşük.

Yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili yasa değişikliği sebebi ile Türkiye’de satışlar durduğunda, Kuzey Kıbrıs’ta satışlar devam ediyordu. Bu dönemde bizdeki belirsizlikler nedeniyle buraya kayan satışlar da olmuştur muhtemelen. Bu dönem içinde bizim tarafta ise talebin doğru yasal kurallar çerçevesinde karşılanabilmesinin modeli oluşturulmaya çalışılıyordu.

Yabancılara gayrimenkul satış prosedürlerinin yasal kurallarını doğru belirlemek, uygulamak ve bu işi kontrollü bir şekilde yöneterek yapmak oldukça büyük önem kazanıyor. Yalnız bu konunun bu noktadan sonraki en önemli ayağı ise, talebi doğru kullanabilmektir.

Bugün Türkiye’de, Las Vegas’ta yakında inşaatına başlanacak yeni bir projenin satışı yapılıyor.

Satış fiyatları 250 bin dolar ile 1.5 milyon dolar arasında değişiyor. Las Vegas, 1930’lu yıllarda çölün ortasında kurulmaya başlandı, su bile yoktu ilk dönemlerde. Bugün ise, ana cadde üzerinde yer alan 1 dönüm arsa 20 milyon dolara değer bulunuyor. Yalnızca 320 gün güneş, 1.5 milyon nüfus, 60 tane golf sahası ve gösteri merkezi bulunuyor. Ortalama kişi başı gelir ise 48 bin dolar civarında. Her ne kadar kumar şehri olarak düşünülse bile, toplam gelirin yalnızca yüzde 4’ü kumardan geliyor. Bugün Las Vegas dünyada yüzde 50 ile en çok değerlenmiş konut sektörüne sahip. Çölün ortasındaki şehir, konut değeri olarak bu kadar değer kazanmanın yanında yabancılar tarafından yaşamak için de tercih ediliyor. Bu bölgeye her ay 7 bin kişi taşınıyor. Her yerden insanlar geliyor.

Türkiye; hava, kültür, doğal güzellikleri, zenginlikleri, yakınlığı ve ucuzluğu ile tatil, dinlenme, yatırım ya da yaşamak için tercih edilebilecek bir ülke. Bugün yabancılar özellikle iklimsel benzerlikleri sebebi ile Yunanistan, İspanya, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye arasından seçim yaparak yatırımlarını değerlendiriyor. Türkiye, yazlık ve emeklilere konut konusunda bu ülkelerle rekabet etmek durumunda. Talebin bu kadar arttığı, seçenekler içerisinde yer alındığı ve farklı ülkelerle rekabetin başladığı bir dönemde talebi doğru kullanmak gerekiyor.

Yabancılara gayrimenkul satışı konusunda İstanbul ve güney sahilleri arasında sıkışıp kalınmamalı. Stratejik bir yerde konumlanıp, bu talebi nasıl farklı değerlendirebileceğimizin yolu belirlenmeli. Şimdi bu talebi farklı bölgelere, farklı şekillerde çekebilecek ve o bölgelere belli bir ivme kazandırabilecek projelerin düşünülmesinin tam zamanı olabilir. Olan talebin akışı içerisinde ilerlemek, satış politikaları belirlemeden değerinden daha düşük fiyatlara satışlar yapmak bize sadece kısa dönem için bir kazanç, uzun dönemde ise zarar getirebilir.

Talebin arttığı bu dönemde talebi otellere, golf sahalarına, hastanelere ve benzeri yerlere yönlendirebilir, belki de Las Vegas örneğinde olduğu gibi yeni bir Las Vegas Türk yaratabiliriz.

Ahmet Rauf SAATÇİ

http://www.yapi.com.tr/haberler/talepler-yeni-firsatlar-demektir_41472.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!