Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihî Binalar Bakanlık Desteğiyle Restore Edilecek

Kocaeli'ndeki yıkılmak üzere olan tarihî evler onarılacak. Tarihî binaların mülk sahipleri, binaların restorasyonları için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan karşılıksız para yardımı aldı.

Zaman Gazetesi
Tarihî Binalar Bakanlık Desteğiyle Restore Edilecek

Kocaeli'ndeki tarihî eserlerin birçoğu, bakımsızlık sebebiyle yok olurken, bir kısmı günümüze kadar ayakta kalmayı başardı. Harabeye dönen eserlerin başında ise tarihî evler ve konaklar yer alıyor. Tarihî eser olmaları nedeniyle hem izin alınması hem de proje aşamasındaki sıkıntılar, mülk sahiplerinin bu eserlerin onarmasını zorlaştırıyor.

Bu eserleri ayakta tutmak için büyük çaba gösteren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kültür Müdürlüğü, geçen yıl ilde bulunan 15 tarihî binanın dosyasını hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlık, tescilli 15 tarihi eserden 9'unun proje çizimi ve restorasyonuna para yardımını onayladı. Mülk sahiplerinin alacakları karşılıksız olarak banka hesaplarına yatırıldı. Saraylı köyünden Nalan Küçükergün ve Şennur Özer ile Tavşancıl beldesinden Hatice Tuzcu ve Oruç Dink'e restorasyon parası aldı. İzmit ilçesinden Süleyman Onur Çaylak, Halil Erdeniz ve Eyüp Niyazi Sıkı, Gebze Eskihisar'dan Zahide Sirkecioğlu, Kartepe ilçesi Suadiye köyünden Şevki Şen'e proje yardımı yapıldı.

Bu arada İzmit Belediyesi önemli bir projeye imza atıyor. 'Tarih Koridoru' adı verilen proje çerçevesinde bölgedeki tarihi yapılar canlandırılacak. İlk etapta Seka Park'tan Bağçeşme'ye kadar olan bölgede 100 tarihî yapı onarılacak. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, çok önem verdiği 'Tarih Koridoru Projesi'ni sivil toplum örgütleriyle paylaşarak, sahiplenmenin sağlanmasına yönelik girişimlerini sürdürüyor. İzmit'i sanayi kentinden, kültür ve sanat kentine dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Doğan, "Bu, şehrin ortaklaşa sahiplendiği bir hedeftir." dedi.

ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-binalar-bakanlik-destegiyle-restore-edilecek_80675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!