Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Çeşme Hayat Buldu

Tarihi Çeşme Hayat Buldu

Sabah Gazetesi
Tarihi Çeşme Hayat Buldu

smanlı Sultanı 1. Mahmut'un 1732'de annesi adına yaptırdığı, ancak yıllar içinde bakımsızlıktan bitap düşen görkemli 'Saliha Sultan Çeşmesi ve Sebili' restore edildi.

Tarihi "Saliha Sultan Çeşme ve Sebili", Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın 'Yok Olmaya Terk Edilmiş Tarihi Eserleri Koruma Projeleri' kapsamında yaptıkları işbirliği çerçevesinde restore edildi. Tarihi çeşmenin açılışına Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri ile ilçe belediye başkanları, akademisyenler katıldı. Halkın da ilgiyle izlediği açılışta 1700'lü yılların ruhuna uygun olarak hazırlanmış ikramları, dönemin giysileri içinde sunan görevliler oldukça ilgi çekti.

200 bin YTL'ye maloldu
İstanbul'un en turistik bölgelerinden biri olan Beyoğlu, Unkapanı Köprüsü ayağında, Sokullu Mehmet Paşa Camii arkasında yer alan Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi'nin restorasyon projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı kuruluşlarından İSKİ Müdürlüğü hazırladı ve Anıtlar Kurulu'na onaylattı. Osmanlı Sultanı I. Mahmut'un annesi Saliha Sultan adına 1732'de yaptırdığı, ancak uzun yıllardır bakımsızlığa terk edilen Saliha Sultan Çeşme ve Sebili (genellikle camilere bitişik özel bir biçimde yapılmış karşılık beklemeden hayır için suyu dağıtılan taş yapı), restore edilerek yeniden tekrar kullanılmaya başlandı.

Osmanlı dönemindeki İstanbul'un kimliğine tanıklık eden önemli kentsel yapılar arasında yer alan çeşme ve sebil, uzun yıllardır bakımsızlığa terk edilmiş, bu süreç içinde de süslemeleri çalınmıştı. 5 ay önce başlayan restorasyonla, çeşmenin üst örtüsü orijinal şeklinde ahşap kubbe olarak yeniden yapıldı. Bozulmuş süs kubbelerinden 3 adedi onarıldı. 200 bin YTL'ye malolan restorasyonda, çeşmenin kubbe ve kitabeleri Almanya'dan getirilen altın varakla bezendi.

İşte hikayesi...
IV. Mehmet'in eşi Rabia Gülnuş Valide Sultan, bir gün Azapkapı taraflarından geçerken, gözüne buradaki basit çeşmenin önünde ağlamakta olan küçük bir kız çocuğu çarpar. Küçük kızı avutmak amacıyla eline biraz para sıkıştırmak isterse de, çocuk 'testisi kırıldığı için değil, evine su götüremeyeceği için ağladığını' söyler. Saliha adındaki bu kızın cevabından hoşlanan Sultan, onu sarayına alır ve yıllarca özenle büyütür, yetiştirir. Yaşı gelince de oğlu II. Mustafa ile evlendirir. Saliha Sultan, yıllar önce önünde testisinin kırıldığı o basit, küçük mahalle çeşmesinin yerine, mevkiine yaraşan büyük bir çeşme yapılmasını arzu eder. Yıllar sonra oğlu 1. Mahmut tahta çıktığında, annesinin bu arzusunu yerine getirmek için harekete geçer. Kayserili Mustafa Ağa'ya, Lale Devri üslubuna uygun, her yanı nefis taş işçiliğiyle süslü çeşme yaptırır. Suyunu da Topuzlu Bendi'ne bağlı Taksim Suyu'ndan getirtir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-cesme-hayat-buldu_41607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!