Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Çokgöz Köprüsü Sular Altında Kaldı

Kayseri’ye 20 kilometre uzaklıktaki ve 13. yüz yılda Seçuklular tarafından yaptırılan tarihi Çokgöz Köprüsü, Yamula Barajı’nda su tutulmaya başlanm

Zamanb>Kayseri’ye 20 kilometre uzaklıktaki ve 13. yüz yılda Seçuklular tarafından yaptırılan tarihi Çokgöz Köprüsü, Yamula Barajı’nda su tutulmaya başlanmasıyla birlikte sular altında kaldı.

Baraj sularının normal şartlarda şubat ayında köprüyü su altında koyması planlanırken, kar yağışının Kayseri’de etkili olması nedeniyle sular kısa zamanda köprüyü kapatmaya başladı. Köprünün sular altında kalması birçok turisti üzdü. Köprünün su altında kalacağını duyan yerli ve yabancı turistler köprüye gelerek son bir defa hatıra fotoğrafı çektiriyor. Köprüyü etkisi altına alan sular ise eksi 20’yi bulan soğuk hava nedeniyle buz tuttu. Kızılırmak üzerindeki köprü, 15 gözden oluşurken tarih içinde zaman zaman bazı onarımlar gördü. En büyük gözlerinin arasındaki açıklık mesafesinin 12 metreyi bulan Çokgöz Köprüsü, adını bu gözlerin çokluğundan aldı.

Daha sonra küçülerek devam eden gözlerin sıralaması ile uzanan köprü uzunluğu 131 metre, genişliği ise 5 metre 5 santimetre civarında oldu. Nehrin ana yatağı üzerine kurulan iki büyük gözün sağ ve solunda ikişer gözden sonraki açıklıklar büyük taşkınlarda çalışıyordu. Kalan 9 göz ise, kuru zamanlarda su baskınlarında geçidin emniyetini sağlıyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-cokgoz-koprusu-sular-altinda-kaldi_8617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!