Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Evler Gözler Önünde Yok Oluyor

Şanlıurfa'daki tarihi özelliği bulunan evlerin birçoğu, bakımsızlıktan yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Tarihi evler, restore edilmeyi

Akşamb>Şanlıurfa'daki tarihi özelliği bulunan evlerin birçoğu, bakımsızlıktan yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Tarihi evler, restore edilmeyi bekliyor.

Saray güzelliğindeki Şanlıurfa evlerinin biçimlenmelerinde, ''iklimin, kalker taşının, İslami inanışların, bileşik aile hayatının, yaşamının tümünü evinde geçirmek zorunda kalan kadının ferah bir ortamda yaşama düşüncesinin ve sosyal geleneklerin'' büyük etkisi bulunuyor. Kültür Müdürlüğü yetkilileri, İslami inancın topluma getirdiği aile mahremiyetinin gereği olarak Şanlıurfa evlerinin, haremlik ve selamlık olmak üzere 2 bölüm halinde inşa edildiğini bildirdi.

Balıklıgöl, Hekimdede, Sarayönü, Topcu, Haşimiye, Kamberiye ve Beykapısı gibi semtlerde çok sayıda tarihi Şanlıurfa evi bulunduğunu ifade eden yetkililer, şunları söylediler:

'Son yıllarda vatandaşlar, yeni yerleşim bölgelerindeki modern yapılara taşınınca tarihi evlerin birçoğu boş kaldı. Dolayısıyla bakımsız kalan evler, harabeye dönmeye başladı. Valilik, bazı evleri alarak restore etti. Ancak, bu yetersiz kalıyor. Çünkü, evlerin çoğu yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Evlerin tekrar ayağa kaldırılması için, vatandaşların devlete destek olması gerekiyor.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-evler-gozler-onunde-yok-oluyor_4328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!