Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Hamam Kurtuluyor

2. Beyazıt Hamamı olarak da bilinen ve yaklaşık 500 yıldır ayakta kalmaya çalışan Patrona Halil Hamamı, yeni yüzüne kavuşmak için gün sayıyor.

Bugün Gazetesi
Tarihi Hamam Kurtuluyor

. Beyazıt Hamamı olarak da bilinen ve yaklaşık 500 yıldır ayakta kalmaya çalışan Patrona Halil Hamamı, yeni yüzüne kavuşmak için gün sayıyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, tapusu İstanbul Üniversitesi’nde bulunan tarihi hamamın restorasyonu için gün saydıklarını belirtti. Parlak, hamamın restorasyonu için çalışmaların, 28 Temmuz 2005 tarihinde başladığını belirterek, hamamın restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının başlatılması amacıyla üniversite tarafından hazırlanan restorasyon projesinin, Anıtlar Kurulunda onaylandığını bildirdi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun değerli yapılarından biri olan ve temelindeki Bizans rölyeflerini günümüze taşıyan hamamın uzun yıllar bakımsızlıktan harabe haline geldiğini vurgulayan Parlak, ‘’Mülkiyeti üniversiteye ait olan hamamın restorasyonu için 12 Temmuz’da ihaleye çıkılacak. Hamamın bulunduğu ana caddeden geçen raylı sistemin gergileri binanın duvarlarına monte edilmiş, bu da hamamı ortadan ikiye ayırdı. Hamamı kurtarmak için eyleme geçmeseydik, 1 yıl sonra yıkılırdı’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hamam-kurtuluyor_46521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!