Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Sarnıç Tinerci İşgalinden Kurtarılıyor

Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine beşiklik eden İstanbul, o dönemlere ait çok sayıda yapıyı içinde barındırıyor.

Zamanoma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine beşiklik eden İstanbul, o dönemlere ait çok sayıda yapıyı içinde barındırıyor.

Unkapanı’ndan Fatih’e giderken yolun sağ tarafında kalan bin 200 yıllık sarnıç da bunlardan sadece biri. Şimdiye kadar limon deposu ve tinercilerin barınağı olarak kullanılan Bizans dönemine ait sarnıç, İstanbul İl Özel İdaresi’nin desteğiyle fuar alanı haline getirilecek.

Yerebatan Sarnıcı’ndan sonra Bizans dönemine ait ikinci sarnıç olan ‘Zeyrek Sarnıcı’, Sadettin Tantan’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde çöken bir terası onaran belediye ekipleri tarafından bulundu. Sebze-meyve halinin Eminönü’nde olduğu zaman limon deposu olarak, günümüzde ise tinercilerin barınağı olarak kullanılan sarnıç, Fatih Belediyesi ve İstanbul İl Özel İdaresi’nin çalışmalarıyla kültür merkezi haline dönüştürülecek. Sarnıcın içerisine akan atık su kanalları eylül ayı sonuna kadar kesilecek. Sarnıcın orijinal halini bozmadan restore edeceklerini kaydeden Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, çalışmaların kurul kararından sonra başlayacağını söyledi. Mülkiyeti özel bir vakfa ait olan sarnıç, vakfın hizmetine uygun olarak kullanılacak. Sarnıcın üzerindeki camiyi de restore ettireceklerini ifade eden Demir, elde edilecek gelirin bir kısmını vakfa vereceklerini kaydetti. İl Özel İdaresi’nin 80 milyar liralık ödenek aktaracağı sarnıcın, İstanbul Bienali’nde sergi mekanı olarak kullanılacağı belirtiliyor. Bizans döneminde ‘Fildamı’ olarak anılan sarnıç, Pantokrator Kilisesi’ne bağlı olarak İmparator II. İoannes Komnemos tarafından 14. yüzyılda yaptırılmış. Sarnıcın duvar örgüsünden son devir Bizans mimarisini yansıttığı belirtiliyor. Yapının dış kemerlerinde görülen ‘yürek’ motifinin ve tuğla yazı firizinin de bu dönemin mimari özelliği olduğu vurgulanıyor. Cadde üzerinde heybetli bir cephesi olan sarnıç, toprak üstünde olması bakımından diğerlerinden ayrılıyor. Sarnıçtaki suyun 18. yüzyıl sonlarına kadar kullanıldığı; ancak bilinmeyen bir nedenle kuruduğu dile getiriliyor. 50 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindeki sarnıç, 7 sütunluk 2 sıradan oluşuyor. Mülkiyeti vakıflara ait olan sarnıcın üstünde Piri Mehmet Paşa’nın Soğukkuyu Camii kalıntıları bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sarnic-tinerci-isgalinden-kurtariliyor_33003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!