Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Şerefiye Sarnıcı Gün Yüzüne Çıkıyor

Theodosius Sarnıcı olarak da bilinen, Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı’nın üzerine inşa edilen eski Eminönü Belediyesi’nin ek hizmet binasının yıkımına başlandı. Yıkımı başlatan Başkan Topbaş, “İstanbul tarihine saygı gösteriyor, sıkıntılardan arınıyor tarihi kimliğine kavuşuyor” dedi.

ibb.gov.tr
Tarihi Şerefiye Sarnıcı Gün Yüzüne Çıkıyor

Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı’nın üzerine inşa edilen eski Eminönü Belediyesi’nin ek hizmet binasının yıkımına başlandı. Yıkımı başlatan Başkan Topbaş, “İstanbul tarihine saygı gösteriyor, sıkıntılardan arınıyor tarihi kimliğine kavuşuyor” dedi.

Theodosius Sarnıcı olarak da bilinen Şerefiye Sarnıcı üzerindeki Fatih Belediyesi ile birleştirilen Eminönü Belediyesinin ek hizmet binasının yıkımına başlandı. Yıkımın ardından altındaki Şerefiye Sarnıcı restore edilecek ve üzeri yeşil alan olarak düzenlenecek.

Binanın yıkım çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katıldığı bir törenle başladı. Yıkım öncesi bir açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Eminönü Belediyesi’nin ek binasının bilime ve tarihe saygı duyulmadan yapılan bir yapı olduğunu belirterek, “Şerefiye Sarnıcı gibi böylesine önemli bir eserin üzerine böyle bir yük konmuş. Bu yükü taşımaya çalışan sütunlar var aşağıda. Düşünün, turizme açıldığında insanlar içerideyken aşırı yük nedeniyle sarnıç çökebilir de” dedi.

M.S. 408’de yapılmış Şerefiye Sarnıcı’nın, Ayasofya ile yaşıt 1600 yıllık bir eser olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu sarnıç Yerebatan Sarnıcı’ndan 100 yıl daha eski olmasına ve İstanbul için çok önemli bir tarihi eser olmasına rağmen, 1910’larda sarnıcın üzerine Arif Paşa Konağı yapılmış. 1950’li yılında ise bugünkü yapı üzerine düşünülmüş ve yapılmış. Şimdi bu önemli bir tarihi eseri ortaya çıkarmak üzerindeki yapının yıkımını başlatıyoruz. Burada eklenti olarak gördüğünüz yapıların yıkım işlemini çok özel bir teknikle, aşağıdaki tarihi yapıya zarar vermeden yapıyoruz. Yıkım tamamlandıktan sonra tarihi sarnıç müze haline getirilerek turizme açılacak. Aynı şekilde üst tarafını da Arkeolojik bulguların yer alacağı bir park haline getireceğiz. Burası tarihi yansıtan bir yer olarak turistlere ve İstanbullulara hizmet verecek.”

Geçmişte İstanbul’un tarihi değerlerinin hoyratça kullanıldığını ve bunun da sıkıntıları beraberinde getirdiğini anlatan Kadir Topbaş, “2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’ne yakışır bir şekilde, kültürel değerlere karşı çok daha hassasiyet göstererek geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Yaptığımız bu tür çalışmaların uzun sürmesinin sebebi de bilimsel tarzda yapmamızdan ve tarihe saygımızdan dolayıdır. Yenikapı’daki metro kazısında da aynı şeyi yaşadık. 2011’e varmadan Marmaray’ı oraya götürebileceğimizi düşünürken, arkeolojik kazılar nedeniyle şimdi 2013’leri konuşuyoruz. Niçin? Tarihe saygıdan dolayı. Tarihi yapılara yapılan saygısızlığın faturasını ağır çeken İstanbul, tek tek bu sıkıntılardan arınıyor ve böylece yeniden tarihi kimliğine kavuşuyor” şeklinde konuştu.

Şerefiye Sarnıcı’nın yanında kalan eski Eminönü Belediye binasının tarihi nitelikli bir bölümünde ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ve İstanbul’daki tüm üniversitelerin öğrenci kulüplerin platform merkezi yapılacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Böylece öğrencilerimiz hem tarihle iç içe olacak, hem de gençliğin bir araya geleceği bir buluşma noktası oluşmuş olacak” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-serefiye-sarnici-gun-yuzune-cikiyor_77447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!