Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tasarım Nobel'li 2 Milyon Dolarlık Volitan'a Tüm Dünyadan Sipariş Yağıyor

Hakan Gürsu'nun tasarım Nobel'li 'Volitan' adlı teknesine daha üretilmeden siparişler gelmeye başladı. Gürsu, 'Tekneye, tüm dünyadan büyük talep var. Daha üretime geçmeden siparişler gelmeye başladı. Özellikle Rusya'dan, Kanada'dan çifter çifter sipariş geliyor' dedi.

Radikal Gazetesi/Nuriye DOĞU
Tasarım Nobel'li 2 Milyon Dolarlık Volitan'a Tüm Dünyadan Sipariş Yağıyor

rtadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu'nun, tasarımın 'Nobel'i sayılan IDA 2007 Uluslararası Tasarım Ödülü'nü kazanan 'Volitan' adını verdiği teknesine daha üretilmeden sipariş yağıyor. ODTÜ'lü öğretim üyesi endüstri ürünleri tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu geleceğin en yenilikçi ve çevreci teknesini tasarlayarak New York'ta 32 ülkeden 1000'in üzerinde projenin yarıştığı yarışmada, 'en iyi tekne tasarımı' ve 'yılın en iyi ulaşım aracı' olmak üzere iki dalda birincilik kazandı.

Volitan'ın Amerika'da 2040 yılının teknesi olarak kabul edildiğini belirten Gürsu, "Tekneye, dünyadan büyük talep var. daha üretime geçmeden siparişler gelmeye başladı. Özellikle Rusya'dan, Kanada'dan çifter çifter sipariş geliyor" dedi. Türkiye'den ise henüz sipariş yok. Gürsu, bu konuda CNR'da düzenlenecek Avrasya Boat Show'dan umutlu.

'Türkler geç fark etti'
Gürsu, denizi olmayan bir şehirde dünyanın en başarılı tekne tasarımını yaptı. İsmini Akdeniz'de yaşayan tek uçan balık türünden alan Volitan, güneş ve rüzgâr enerjisiyle hareket edecek şekilde tasarlandı. "Volitan, kavramsal bir tekne" diyen Gürsu, tasarımıyla geleceğe yönelik bir mesaj verdiğini, Volitan'ın çevreyle uyumlu yaşamı anlatan bir sembol olduğunu belirtti.

İki aylık bir çalışma sonunda ortaya çıkan tasarım, Türkiye'de ilk defa 15-24 Şubat tarihleri arasında CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlenecek Avrasya Boat Show'da sergilenecek. Volitan'ın ödülü kasım ayında aldığını ancak Türkiye'den yeni yeni ilgi görmeye başladığını vurgulayan Gürsu, "Türkler ne yazık ki biraz geç fark etti. Fransa, Kanada, Avusturya, Rusya gibi ülkeler en baştan beri yoğun ilgi gösteriyor. Üretim aşaması için teklif sunuyorlar. Türkiye'den de aynı ilgiyi görmek isterdik" diye konuştu.

Fiyatı düşürecekler
Fuarda Volitan'ın ödül aldığı 80 cm boyutlarındaki maketinin sergileneceğini belirten Gürsu, sözlerine şöyle devam etti: "Tasarımı fotoğraflardan görenler üretildiğini sanıyor, çok gerçekçi buluyor. Ancak, üretime geçmemiz iki yılı bulacak. Şu anda 32 metrelik bir tekne planlıyoruz ama üç-dört yıl içinde boyutu yarı yarıya küçültmeyi hedefliyoruz. 32 metrelik tekne için belirlediğimiz fiyat 2 milyon dolar, ama fiyatı da boyutlar küçüldükten sonra 600 bin dolara çekmeyi amaçlıyoruz. Böylece teknenin kullanımı daha da yaygınlaşacak. Havadaki karbondioksitin yüzde 12'si deniz taşımacılığından oluşuyor. Volitan'ın güneş ve deniz enerjisiyle çalışan sistemi bu sorunun önüne geçecek."

Müzelerde sergilenecek
Volitan'ın üretimi için Türkiye'den daha çok yan sanayicilerin destek verdiğini ifade eden Gürsu, Türkiye'den şu anda yeterli desteği alamadığını , bu durumda üretim aşamasına geçildiğinde yurtdışından gelen talepleri değerlendireceklerini belirtti.

Hakan Gürsu ödülünü mayıs ayında düzenlenecek törenle alacak. Gürsu, "Bu yarışmada ödül yerine sizin bir yıllık tanıtımınızı üstleniyorlar. Volitan en saygın müzelerde sergilenecek. 100 bin tirajlı bir kitap basılıp dünyaya dağıtılacak. Volitan Latince hızlı yol alan demek. Bir de Akdeniz sahillerinde görülen bir uçarbalığın adı. Balığın müthiş bir performansı var. Balığı da kelimenin anlamını da çok sevdik. Pek çok kişiden 'Orhan Pamuk'un Nobel'inden sonraki en büyük ödül' sözünü duydum, bu çok gurur verici" dedi.

Çevre dostu Volitan
Volitan, güneş ve rüzgâr enerjisiyle hareket ediyor. Deniz suyunu tatlı suya çeviriyor, karbondioksit üretmiyor. Güneş panelleri hareketli katı yelkenler olarak kullanılıyor ve tekne dışındaki iki adet motorla destekleniyor. Nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı ve yakıta bağımlı değil. Tekneyle,18-20 deniz mili hızla gece-gündüz yolculuk yapılabiliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarim-nobelli-2-milyon-dolarlik-volitana-tum-dunyadan-siparis-yagiyor_59338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!