Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Tecrübesiz Oyak, Erdemir İçin Ortaklığa Mecbur’

‘Tecrübesiz Oyak, Erdemir İçin Ortaklığa Mecbur’

Zaman Gazetesi
‘Tecrübesiz Oyak, Erdemir İçin Ortaklığa Mecbur’

br/> Metalurji Mühendisleri Odası, Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun (Oyak) Ataer'deki Arcelor ortaklığına son verdiğini açıklamasının zorunluluktan kaynaklanan taktiksel bir karar olduğunu açıkladı. Odaya göre, Erdemir'i devralan Oyak, tecrübesizliğinden dolayı mutlaka yabancı şirketle ortaklık yapmak zorunda kalacak.

Erdemir'in yüzde 46,12'si için yapılan ihalede 2,77 milyar dolarla en yüksek teklifi veren Oyak, parayı ödeyerek çelik devini önceki gün devralmıştı. Oyak, daha önce Erdemir'i devralmak için kurduğu Ataer'in yüzde 41'lik bölümünün Arcelor'a satışı için görüşmeler yürütmüş; ancak Rekabet Kurulu'ndan bu ortaklığa ilişkin herhangi bir görüşün gelmemesi ve bir karar beklenmesi durumunda zaman kısıtlaması olacağı gerekçesiyle ortaklıktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Metalurji Mühendisleri Odası, yaptığı yazılı açıklamada, bir Oyak yöneticisinin, Erdemir'in hisse devri sırasında, ‘devir sonrasında Arcelor ile işbirliğinin devam edeceği' yönündeki açıklamasının, ortaklığın şu an kağıt üstünde olmasa da hâlâ devam ettiğini ve edeceğinin işaretini verdiğini kaydetti. Odadan yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Kamuoyunu bir kez daha aldatmaya çalışacak olan sözümona ulusalcı, millicilerin ‘Erdemir bizde kaldı' söylemlerine ve gelecekteki birleşmenin altyapısını şimdiden hazırlamak için ‘bu ortaklığın bitmesiyle neler kaybettik' başlıklı yazacakları yazılara bu defa kanmayın. Çünkü, kaybedeceğimiz, bir ülkenin olmazsa olmazı olan demir-çelik sanayiimizdir.”

Oyak ve Arcelor'un, gerekli tüm yasal izinlere tabi olmak kaydıyla, müzakerelerini devam ettirme ve çeşitli alanlarda işbirliği imkanlarını araştırma hususlarını değerlendirdikleri; ancak henüz bu konuda bir anlaşma yapmadıkları öğrenildi. Bu arada, Erdemir'i devralan Oyak'a bağlı Ataer Holding, bu amaçla kullandığı kredi için, teslim aldığı Erdemir hisseleri üzerinde, kredi veren ilgili bankalar lehine rehin tesis edildiğini Borsa'ya bildirdi.

Holdingden yapılan açıklamada ayrıca, Erdemir yönetim kurulu üyeliklerine Şerif Coşkun Ulusoy, Mehmet Aydın Müderrisoğlu, Ali Caner Öner, Celalettin Çağlar, Ergün Oktay Okur, Dinç Kızıldemir, Halil Cem Karakaş ve Ozan Bekçi'nin atandığı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tecrubesiz-oyak-erdemir-icin-ortakliga-mecbur_42413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!