Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teneke Çatıdan Modern Konutlara

Teneke Çatıdan Modern Konutlara

Cumhuriyet Gazetesib>Erzincan'da 1939'da yaşanan depremin yaraları, 67 yıl sonra Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) gerçekleştirdiği bir proje ile sarılıyor. Erzincan Belediyesi ile birlikte yürütülen proje sayesinde, Erzincan depreminden sonra kurulan teneke çatılı mahallenin yerinde, sosyal tesisleri ile birlikte, 880 konutluk modern bir yerleşim merkezi oluşturuldu. Yerleşim merkezinden konut almaya hak kazananlar, bu hafta sonunda, 4 Mart'ta çekilecek kura ile konutlarına kavuşacaklar. TOKİ'nin 6 Şubat'ta satışa çıkardığı Erzincan Aşağı Çarşı'daki 880 konut için, 24 Şubat'a kadar verilen süre içerisinde 2 bin 328 kişi başvurdu. Her bir konut için ortalama 3 başvuru oldu.

1939'da yaşanan deprem sonrasında ''geçici iskan bölgesi'' olarak kurulan Erzincan-Aşağı Çarşı Mahallesi, zamanla bir gecekondu mahallesine dönüşerek, alt gelir gruplarının rağbet ettiği ''kalıcı bir mahalle'' haline geldi. Giderek büyüyen gecekondu mahallesi sorununun çözümü için 2003 yılında TOKİ ile Erzincan Belediyesi arasında imzalanan protokol ile ''gecekondu dönüşüm-kentsel yenileme projesi'' imzalandı.

Bu bölgenin istimlakinden elde edecekleri gelirle bölge sakinlerinin ev sahibi olmaları mümkün olmayacağından, protokolle belediye, TOKİ'ye arsa tahsisi yaptı. TOKİ, ilk aşamada yoksul yurttaşlar için Geçit Köy bölgesinde, brüt 62 metrekarelik 153 adet konut inşa ederek belediyeye devretti. Mülkiyeti belediyeye ait olan bu konutlara, belediye tarafından yaşlı, hasta, sakat, düşkün, dul ve yetim durumundaki ihtiyaçlı kişiler, ömür boyu oturmak üzere yerleştirildi. Belediye bu sosyal konutlar karşılığında, Aşağı Çarşı bölgesinde bulunan 41 bin 875 metrekarelik tapulu arsasını TOKİ'ye devretti. Bölgede geriye kalan 75 bin metrekarelik şahıslara ait tapulu arsalar ise Arsa Ofisi vasıtası ile bedeli karşılığı kamulaştırıldı. Gecekondu niteliğindeki haneler ise doğrudan tahliye edilip yıkıldı.

Böylece, Yeni Çarşı Mahallesi projesi kapsamında TOKİ, 153'ü yoksul yurttaşlar için Geçit Köy Bölgesi'nde olmak üzere toplam bin 33 konut yaptı. İnşaatı tamamlanmak üzere olan 100-125 metrekarelik 880 konutla birlikte, bölgeye ilköğretim okulu, ticaret merkezi, kent konağı gibi sosyal tesisler de yapılıyor. İnşaat projelerini TOKİ yaklaşık 42 milyon YTL'ye ihale ederken, Erzincan Belediyesi de kamulaştırma dahil 1.5 milyon YTL harcadı.

Böylece, Erzincan'da, teneke çatılı Çarşı Mahallesi, 1 milyon 542 bin YTL harcama ile modern bir yerleşim merkezine dönüştürülmüş, Erzincan Depremi'ninden sonra ortaya çıkan ''gecekondu sorunu'' da kısmen çözülmüş olacak.

Büyüklükleri 107-131 metrekare, fiyatları 47 bin-73 bin YTL arasında değişen konutların bedeli, ödenen yüzde 10-15 veya 25 peşinata göre, 96, 108 veya 120 ay taksitle ödenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teneke-catidan-modern-konutlara_42466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!