Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Yenikapı'daki Hazine

Theodosius Limanı’nda 8 Gemi Kalıntısı Çıktı

Marmaray Projesi kazıları sırasında Yenikapı’da ortaya çıkan 1600 yıllık Theodosius Limanı’nda sekiz gemi kalıntısına rastlandı. Gemilerden ikisi müzelerde sergilenmek üzere özenle çıkarılarak bölgede kurulan su tanklarına yerleştirildi.

Hürriyet Gazetesi
Theodosius Limanı’nda 8 Gemi Kalıntısı Çıktı

b>Marmaray Projesi kazıları sırasında Yenikapı’da ortaya çıkan 1600 yıllık Theodosius Limanı’nda sekiz gemi kalıntısına rastlandı. Gemilerden ikisi müzelerde sergilenmek üzere özenle çıkarılarak bölgede kurulan su tanklarına yerleştirildi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Dr. İsmail Karamut, "Buradaki en önemli tarihi eser Konstantin Surları’na ait olabileceğini tahmin ettiğimiz 51 metrelik sur kalıntısı. Bu surun altında tahliye amacıyla inşa edildiğini düşündüğümüz bir tünele rastladık" diye konuştu. Arkeolojik çalışmalar nedeniyle bir süre metro ve Marmaray çalışmalarının aksayacağını belirten Karamut, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile kalıntıların korunmasına karar verildiğini açıkladı. "Gemi kalıntıları özenle kaldırılıyor. Bölgede taramalarımıza devam ediyoruz. Toprak altından daha neler çıkacağını bilmiyoruz" diyen Karamut, Theodosius Limanı’nın çevresini Metro İstasyonu’na gelen ziyaretçiler tarafından görülebilecek şekilde düzenleyeceklerini de söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/theodosius-limaninda-8-gemi-kalintisi-cikti_46556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!