Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, Hakkari’de Toplu Konut Yapımına Başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bütün Türkiye’de başlatılan konut seferberliği projesi kapsamındaki konutların yapımına Hakkari’de başladı.

Zamanb>Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bütün Türkiye’de başlatılan konut seferberliği projesi kapsamındaki konutların yapımına Hakkari’de başladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Türkiye’de toplam 104 bin konutun dar ve orta gelirli ailelere yönelik yapılması öngörülen Hakkari’ye ait toplam 192 konutun yapımına dün başlandı. Şehir merkezi girişindeki Tekser mevkiinde yapılan konutların 8 blok ve her blokunda 24 daire olacağı bildirildi. Konutlarla ilgili bir açıklama yapan Vali Erdoğan Gürbüz, “TOKİ bu yapılan konutları dar ve orta gelirli ailelere dörtte biri peşin, geriye kalan miktarı da 20 yıl vadeyle verecek.” dedi. Gürbüz, üzerinde kayıtlı evi olmayan herkesin bu imkândan yararlanabileceğini ifade etti.

Bunun yanında geçen yıl Hakkari’nin Şemdinli ilçesi, merkez Olgunlar ve Üzümcü köyünde yaşanan sel felaketinde evlerini kaybeden vatandaşlara da konut yapımına da başlandığını açıklayan Gürbüz, “Toplam 108 konut merkez Bağlar mahallesinde, 44 konutta Şemdinli’de yapılmaya başlandı. Bu afet konutların taksitleri 5 yıl sonra başlayıp 20 yıla kadar devam edecek.” şeklinde konuştu. TOKİ tarafından yapılan konutların 400 günde, afet konutlarının ise 300 günde bitirileceği bildirildi.

Öte yandan konutlarla ilgili teknik bilgi veren Bayındırlık ve İskan Müdürü Erkan Ömeroğlu ise şunları söyledi: “Konutlar 5’er katlı olacak. Konutlarda asansör ve yangın merdiveni olacak. Dar gelirli herkes konut sahibi olacak ve tereddütsüz bir şekilde oturacak. Konutlar 1. deprem kuşağına uygun ve deprem açısından son derece güvenli olacak.”

Konutların yer ve mevkii olarak da şehire bir canlılık, modern bir şehir görünümü vereceğini kaydeden Ömeroğlu, “Özel konutlar yapılırken konut sahipleri bu kaliteli ve depreme dayanıklı konutları görünce aynısını yapacaklardır. Bu konutlarda Bayındırlık’ın bütün laboratuvar ve teknik desteğini sonuna kadar imkân sağlayacağız.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-hakkaride-toplu-konut-yapimina-basladi_10728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!