Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ’de SPK Skandalı

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), büyük boyutta yaptığı alım ve satımları Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) bildirmediği ortaya çıktı. SPK’nın bu duruma ses çıkarmaması ise “skandal” olarak nitelendi.

Evresel Gazetesib>Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), büyük boyutta yaptığı alım ve satımları Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) bildirmediği ortaya çıktı. SPK’nın bu duruma ses çıkarmaması ise “skandal” olarak nitelendi.

Başbakan’ın mitinglerine ev sahipliği yapan ve “Yaklaşık beş yıldır AKP’nin ‘alt grubu’ gibi faaliyet gösteriyor” eleştirileriyle karşı karşıya olan TOKİ, yeni bir tartışmaya imza attı. Kanuna göre büyük boyutlu alım ve satımlarda SPK’yı bilgilendirmesi gereken TOKİ’nin, bunu yapmadığı öğrenildi. TOKİ’nin ayrıca, KEY ve memur temsilcilerini de yönetime almadığı ortaya çıktı. Kanuna aykırı bu işlemler konusunda TOKİ’nin mercek altına alınması gündeme geldi.

Son dönemlerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinglerine ev sahipliği yapmasıyla gündeme gelen TOKİ’nin yaptığı iki hukuksuzluğu ortaya çıkaran Gerçek Gündem Haber Merkezi, ısrarlı sorularına rağmen kurumun yetkililerinden uygulamalara ilişkin yanıt alamadı. TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar’a konuyla ilgili soruları yönelten Gerçek Gündem, “Çok yoğunuz” yanıtıyla karşılaştı. Yazılı sorularımızı yanıtlamaktan kaçınan TOKİ Basın Danışmanlığı ise “Sorularınızın yanıtlanabilmesi için yöneticilerimizin burada olması gerekiyor. Bizim 81 ilde şantiyemiz var; dolayısıyla çok yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Başkanımız da Ankara’da değil” dedi.

SPK soruları yanıtlamıyor
Öte yandan konunun muhatabı olan SPK yetkilileri mevzuata aykırı işlem yapılmasına yönelik soruları yanıtlamaktan ısrarla kaçındı. Bir ay önce yöneltilen sorulara cevap veremeyen SPK, “Biz sizi arayacağız” demekle yetindi. “Bilgi Edindirme Kanunu” çerçevesinde yöneltilen soruların üzerinden de “15 günlük yasal süre” geçmesine rağmen SPK’dan henüz cevap gelmedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokide-spk-skandali_54455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!