Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkapı’ya Yeniçeri Görevliler

Topkapı Sarayı’nı 2 hafta içerisinde yeni bir çehre kavuşturmaya başladıklarını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un çalışmaları arasında müzedeki bekçilere, görevlilere yeniçeri kıyafeti giydirmek de yer alıyor.

Hürriyet Gazetesib>Topkapı Sarayı’nı 2 hafta içerisinde yeni bir çehre kavuşturmaya başladıklarını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un çalışmaları arasında müzedeki bekçilere, görevlilere yeniçeri kıyafeti giydirmek de yer alıyor. Bakanlık Yeniçeri kıyafetlerinin tasarımı için, 17 Haziran’da Topkapı Sarayı’nda 700 parçalık Osmanlı İmparatorluğu’nun gösterişli giysilerinden oluşan bir defile düzenleyen ünlü modacı Faruk Saraç ile anlaştı.

Saraç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan defileden sonra bir teklif aldığını belirterek Topkapı Sarayı’nda farklı bir atmosfer yaratılacağını aktardı. Henüz çalışmalara başlanmadığının altını çizen Saraç, proje aşamasında olduklarını vurgulayarak, temmuzun 15’inden sonra projenin netlik kazanacağını bildirdi. Saray’ın her bir bölümünün atmosferine göre kıyafet tasarlanacağını belirten Saraç, "Sarayı gezerlerken o dönemin atmosferini de yaşatmaya çalışacağız. Harem dairesini gezerken cariye kıyafetleri, sadrazamların odalarını dolaşırken sadrazam kıyafetli görevliler olacak. Kapıda duran memurlara farklı bir tasarım olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapiya-yeniceri-gorevliler_46723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!