Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Trende 'Picasso Atölyesi' Kurulacak

Trende 'Picasso Atölyesi' Kurulacak

CNN Türk
Trende 'Picasso Atölyesi' Kurulacak

b>Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan 70 kişilik grup, trende Picasso'nun eserlerinin benzerlerini yapacak. Yapılan resimler, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki 'Picasso İstanbul'da' adlı sergideki orjinal eserlerle kıyaslanacak.

İstanbul seyahatini organize eden Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Picasso'nun tablolarının, özellikle resim bölümündeki öğrencilerin hayallerini süslediğini söyledi. Öğrencilerin ısrarı üzerine böyle bir organizasyonun ortaya çıktığını belirten Yerdelen, 10 öğretim üyesi ve çoğunluğu resim bölümü öğrencileri olmak üzere 70 kişilik grupla sergiyi gezmek için İstanbul'a gideceklerini belirtti. Trenle yolculuk sırasında öğrencilerin Picasso'nun sergide yer alan resimlerinin benzerlerini yapmaya çalışacaklarını anlatan Yerdelen, resimlerin sergide karşılaştıracaklarını da belirtti. Trende Picasso ve çalışmaları hakkında sohbetler yapılacağını da anlatan Yerdelen, ''bu nedenle tren yolculuğunu tercih ettik. Öğrencilerin nostaljik bir gezide, Picasso'nun eserlerinin resimlerini yapmaları için de yeterli zaman olacak'' dedi.

Devlet Demir Yolları tarafından ücretsiz ulaşımı sağlanan grup, bugün Erzurum Garı'ndan İstanbul'a hareket edecek.

'Picasso İstanbul'da' 26 marta kadar sürecek
24 kasımda kapılarını ziyaretçilere açan 'Picasso İstanbul'da', 26 mart 2006'ya kadar sürecek. Sergide, Picasso'ya ait özel yazışmalar, aile albümlerinden seçilen ve uluslararası fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar da yer alıyor. Sergi, Paris ve Barselona'daki Picasso müzeleri ile aile koleksiyonlarından Picasso'nun torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafından seçilerek düzenlendi.

Sabancı Holding'in desteği, FABA ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen sergide, 51 yağlıboya, 47 çizim, 13 seramik, 12 heykel, sekiz gravür, iki taşbaskı ve iki duvar halısı yer alıyor. Sergiyi gezenlere, 26 eser hakkında bilginin bulunduğu İngilizce ve Türkçe dinlenebilecek 'Audioguide' veriliyor. Sergi süresince, başta çocuklara yönelik olmak üzere çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Görme engelliler için de özel bir sergi kataloğu hazırlandı. İşitme engelliler için ise özel rehberli turlar gerçekleştiriliyor.

Ziyaret saatleri
Salı, perşembe, cuma, pazar: 10.00-18.00
Çarşamba, cumartesi: 10.00-22.00
Müze pazartesi günleri ise kapalı

Giriş ücretleri
Tam bilet: 10 YTL
Grup bileti: 7 YTL (en az 10 kişi)
İndirimli bilet: 3 YTL (Öğrenciler, öğretmenler ve 60 yaş üstü ziyaretçiler)
Ücretsiz bilet: 14 yaş ve altındaki çocuklar ile bir refakatçi, engelliler ve bir refakatçi, Sabancı Üniversitesi akademik ve idari personeli

Adres: Sakıp Sabancı Cad. No: 22 Emirgan İstanbul
Telefon: 212 277 22 00

http://www.yapi.com.tr/haberler/trende-picasso-atolyesi-kurulacak_40900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!