Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Türk Müteahhitler Dışarıdan 9.3 Milyar Dolarlık İş Aldı

Türk Müteahhitler Dışarıdan 9.3 Milyar Dolarlık İş Aldı

Referans Gazetesiürk müteahhitleri geçen yıl yurtdışından toplam 9.3 milyar dolarlık inşaat işi aldı. Bunların içinde en fazla iş 2.7 milyar dolarla Rusya Federasyonu'ndan alınırken, Irak'ta 1.5 milyar dolarlık, Birleşik Arap Emirlikleri'nde de (BAE) 1 milyar dolarlık iş üstlenildi. Alınan işler, küçük projelerden büyük ve teknoloji ağırlıklı projelere doğru ilerlerken, sektör, petrol fiyatlarının yükselmesi paralelinde petrol zengini ülkelerde iş olanaklarında artma eğiliminin devamını bekliyor.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan ve Türk Müteahhitler Birliği'nden alınan bilgiye göre 2005'te alınan 9.3 milyar dolarlık işlerde endüstriyel tesisler, yol, köprü, tünel, petrokimya tesisleri ve havaalanları gibi yüksek düzeyde uzmanlaşma, proje yönetimi becerisi ve ileri teknoloji gerektiren proje türlerinin ağırlığı artarken, konut projelerinin yurtdışı işler içerisinde geçmişte birinci sırada olan ağırlığı büyük ölçüde azaldı. Pazar çeşitlenmesi devam ederken, geleneksel pazarlardaki faaliyetlerin yanı sıra Afrika, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerine ilgi arttı.

Sektörün talepleri
Sektör, petrol fiyatlarının yükselmesi paralelinde, petrol zengini ülkelerde iş olanaklarında artma eğiliminin devam etmesini beklerken, sektörde yerli ve yabancı firmalarla konsorsiyumlara ve iş ortaklıklarına yöneliş ve beraberinde küresel düzeyde markalaşma eğilimi mevcut bulunuyor.
Yurt dışı müteahhitlik sektörü, başarının devamı için gerekli önlemlerin alınmasını isterken, Teminat Mektubu Garanti Fonuna acilen işlerlik kazandırılmasını, yurtdışında iş yapacak müteahhitlere "Akreditasyon Sistemi" uygulanmasını istiyor. Hükümetler arası ikili ilişkilerde Türk Bankalarınca verilen teminat mektuplarının anlaşmaya taraf olan ülkede kabul edilmesi konusuna siyasi destek verilmesini ve bu konuda ikili anlaşma metinlerine madde konulması gerektiği ifade ediliyor.

Başta petrol ve doğalgaz gibi yüksek maliyetli enerji girdileri ithalat edilen ülkelerden satın alınan ürünlerin karşılığında, o ülkelerde inşaat taahhüt işi üstlenilmesini sağlayacak off-set anlaşmalarına işlerlik kazandırılması da isteniyor. Firmaların uluslararası rekabete ve özellikle AB sürecinin beraberinde getireceği yoğun rekabete karşı koyabilecek güce erişmelerini teminen şirket birleşmelerini özendirici mali ve hukuki teşvikler uygulanması gerektiği de kaydediliyor. Bu arada, sektörün gereksinimleri dikkate alınarak Yurt Dışı Müteahhitlik Rejimi hazırlanarak, Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitler-disaridan-9-3-milyar-dolarlik-is-aldi_40276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!