Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Müteahhitlerin Başı Afganistan'ın Unakıtan'ı ile Dertte

Türk Müteahhitlerin Başı Afganistan'ın Unakıtan'ı ile Dertte

Referans Gazetesialiye Bakanı Kemal Unakıtan, göreve geldiğinde yüzde 6 stopajla müteahhitleri kızdırdı. Unakıtan'ın meslektaşı Afganistan Maliye Bakanı da 2006 gelirlerinden vergi isteyerek Türk müteahhitlerinin ikinci kabusu oldu. Bu kararla gelir vergisi ödenmeyecek şartıyla Afganistan'da 1 milyar dolarlık iş yapan Türk müteahhitlerin kaybı 50 milyon doları bulacak. Sorun, Afganistan'da masaya yatırılacak.

Afganistan, Türkiye için önemli bir ülke olduğu kadar Türk müteahhitleri için de ciddi bir pazar haline geldi. ABD'nin 11 Eylül olaylarının ardından başlattığı Bin Ladin avından sonra yıkılıp adeta yeniden yapılan Afganistan'ın imarında Türk müteahhitleri de payını aldı. Afganistan'da Türk müteahhitlerin aldığı işlerin tutarı 1 milyar dolara yaklaşmış durumda. NATO'nun Afganistan Özel Temsilcisi de Türkiye'nin Hikmet Abi’si Hikmet Çetin. Afganistan'ın Devlet Başkanı Hamid Karzai de Türkiye'ye çok sıcak yaklaşan bir devlet adamı. Anlayacağınız Afganistan Türkiye için küçük kardeş pozisyonunu almış gibi...

Ama gelin görün ki, göreve gelince devletle iş yapan müteahhitlerin hak edişlerine mahsup edilmek üzere yüzde 6 stopaj kesintisi yapan ve başka teknik uygulamalarıyla müteahhitleri canından bezdiren ve korkulu rüyaları haline gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın değişik bir versiyonu Afganistan'da Türk müteahhitlerin karşısına dikilmiş durumda.

50 milyon dolarlık sıkıntı
Mesele şu; ABD'nin Afganistan'a müdahalesinden sonra ülkenin yeniden imarı için pek çok altyapı ihalesi açıldı. Türk müteahhitler de 2002 yılında başkanlığını Alarko'dan Oktay Varlıer'in üstlendiği Türk-Afgan İş Konseyi'nin kurulmasından sonra, bu ülkeden ciddi miktarda iş aldılar. Afganistan yönetimi ülkenin imarını kolaylaştırmak için o dönemde yapılan işler dolayısıyla doğacak gelirden vergi alınmayacağını hükme bağladı. Ancak Afganistan'ın yeni Maliye Bakanı Anwar-Ul-Haq Ahadi göreve gelince merkezi hükümetin vergi gelirini arttırmak için 2006 yılında elde edilen gelirlerden vergi almaya karar verince sıkıntı başladı.

Bu karar müteahhitleri ayağa kaldırdı. Çünkü çoğu 2003 yılında imzalanan altyapı ihaleleri birkaç yılı kapsıyor ve bu işlerin çoğu da 2006 yılında bitecek. Dolayısıyla gelir de 2006'da elde edilmiş olacak. Bu kararla Afganistan'da 1 milyar dolar civarında taahhüt üstlenen Türk müteahhitleri bir anda 40-50 milyon dolar vergi ödeme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Afganistan'da toplanacaklar
Bu sıkıntı ay başında Türkiye'yi ziyaret eden Hamid Karzai'nin İstanbul'da müteahhitlerle yaptığı toplantının ana gündemi haline geldi. Türk müteahhitler birer birer söz alıp "Biz Afganistan'da kontrat imzalarken vergi yoktu. Maliye Bakanınız şimdi bizden geriye dönük vergi almaya çalışıyor. Bu kabul edilemez" dediler. Karzai'nin tam karşısında kendi Maliye Bakanı Anwar-Ul-Haq Ahadi, yanında da Türkiye'nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan vardı. Karzai, müteahhitlerin derdini dinledikten sonra Maliye Bakanı'na döndü ve "Burada bir sıkıntı var" dedi. Maliye Bakanı Anwar-Ul-Haq Ahadi ise, "Ben geçmişe dönük vergi istemiyorum. 2006 yılında beyan edilecek gelirlerin vergisini istiyorum" deyince Kemal Unakıtan başta olmak üzere herkes kahkahayı patlattı. Karzai duruma el koydu ve "Burada bir haksızlık var. Afganistan'a döner dönmez Türk müteahhitleri toplayalım ve bu sorunu giderelim" talimatını verdi.

Şu günlerde Türk müteahhitler bir yandan Afganistan'daki işleri ve vergi sıkıntısıyla ilgili hazırlıklarını tamamlamak için uğraşıyor, bir yandan da Afganistan hükümetinden randevu verilmesini bekliyorlar. Kendilerine tarih bildirildiğinde de Afganistan'a gidecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitlerin-basi-afganistanin-unakitani-ile-dertte_40612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!