Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Genelinde 170, Sadece İstanbul'da ise 80 Butik Otel İnşaatı Sürüyor

Türkiye Genelinde 170, Sadece İstanbul'da ise 80 Butik Otel İnşaatı Sürüyor

Dünya Gazetesi
Türkiye Genelinde 170, Sadece İstanbul'da ise 80 Butik Otel İnşaatı Sürüyor

on yıllarda tüm dünyada butik otellere ilgi artınca, büyük otel zincirleri de bu alana yatırım yapmaya başladı. Şu anda sadece İstanbul'da 80, Türkiye genelinde 170 butik otelin inşaatı sürüyor. Bir o kadar otel de proje safhasında.

Son yıllarda özellikle İstanbul'da turizmdeki canlılık ve uluslararası dev organizasyonların yoğunlaşmasıyla birlikte artan otel ihtiyacı, yatırımcıları butik otel yatırımlarına yöneltti. Bugün Türkiye'de 150'si İstanbul'da olmak üzere 500 butik otel var. Son iki senede ise sadece İstanbul'da 28 adet butik otel hizmete girdi. 60 otelin ise 2006 sonuna kadar hizmete girmesi bekleniyor.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, butik otelleri özellikle üst gelir gruplarının tercih ettiğini belirtti. Sektörde butik otel olarak faaliyet gösteren 500 otelden çok azının gerçek butik özelliği taşıdığını ifade eden Bayındır, gerçek butik otelciliğin gelişmesiyle İstanbul ve Türkiye'nin tarihi bölgelerine gelecek turist sayısında ciddi bir artış kaydedileceğini söyledi.

Bayındır, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Butik otelcilik çok özel bir konu. Bugün birçok turizmci 'ben butik otelim' diye çıkıyor ortaya. Ama butik otelcilikte çok az odayla 5 yıldızın üstünde servis vererek misafirlerinizi en iyi şartlarda ağırlamanız lazım. Bizde reel manada butik otel sadece 15 adet. Butik otelciliği dejenere etmemek lazım. Herkes butik otelim diye çıkmamalı ortaya. Eğer special kategorideki otellere bakarsak sayıca 150 butik otel var. Ama gerçek manada sadece 15'i butik otel özelliği gösteriyor."

Odalar az, geliri çok
Bayındır, ortalama 15-20 odalı butik otellerin normal otellere oranla oda sayısı az olmasına rağmen, çok iyi gelir getirdiğini söyleyerek, butik otel yatırımlarının artmasında Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın 'Destinasyon Projesi'nin katkısının olduğunu da kaydetti. Destinasyon Projesi'nin amacı, Türkiye'nin genelini tanıtmak yerine, belirli noktaların özelleşmiş tanıtımlarını gerçekleştirmek. Kâr oranları 5 yıldızlı otellerle yarışan butik otellerde, oda fiyatları 150 YTL ile 400 YTL arasında değişiyor.

Doğduğu evi butik otel yaptı
1800 yılından kalma yığma taştan tarihi bir evde doğan ve daha sonra bu binayı 1998 yılında butik otele dönüştüren yatırımcılardan biri de Arena Hotel'in sahibi Gül Küçükserim. Butik otellerin gerek dekorasyon gerekse hizmet yönünden ciddi bir özenle kurulması gerektiğinin altını çizen Küçükserim, "AB süreciyle birlikte önem kazanan Türk turizmine önemli katkılar sağlayacak olan butik otel tesislerini çalıştırırken de belli prensipleri benimseyelim. Otellerimiz gerçekten butik otel özelliğine sahip olmak için çaba göstersinler. Turizm Bakanlığı'nın kriterlerine sahip olmaya çalışsınlar. Bu konuda eksikleri varsa, daha başından öğrenip ona göre yatırım yapıp, bu tesisleri dünya değerlerinde pazarlamaya çalışsınlar" dedi.

İstanbul ve güney bölgelerindeki butik otel sayısında önemli bir artış kaydedildiğini bildiren Küçükserim, son günlerde Bodrum Belediyesi'nin butik otelleri teşvik edici çalışmalar yaptığını, yakınlarda kendisinin de Bodrum'da 5.5 milyon dolar değerindeki bir butik otelin işletmesini almayı planladığını söyledi.

Butik otellere ihtiyaç artıyor
Geçtiğimiz günlerde iş butik otellerden birini Pangaltı'da yaptıran Ramada Plaza İstanbul Genel Müdürü Ünsal Şınık ise, iş butik otellerden birini daha 2006 yılı içerisinde Avrupa yakasında yaptırmayı planladıklarını söyledi. Şınık, İstanbul'un kongre ve butik otellere olan ihtiyacının her geçen gün artan iş hacmi nedeniyle arttığını söyledi.

Butik otel nedir?
Butik oteller küçük yapıya sahip olmalarına karşın, seçkin müşterileri için 5 yıldızlı otel konforu sağlayabiliyor. Özel destinasyonlar ile farklı müşteri profillerine hitap edebilen ve bu özelliği ile son yıllarda oldukça ilgi gören butik oteller, Turizm Bakanlığı'ndan özel belgeli işleme statüsü alınarak işletiliyor. Otellerde ortalama 15-20 oda bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-genelinde-170-sadece-istanbulda-ise-80-butik-otel-insaati-suruyor_40617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!