Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Jeoloji Haritası Hazırlandı

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, 42 yıl aradan sonra Türkiye Cumhuriyet tarihinin ikinci “Jeoloji Haritası”nı hazırladı. MTA Genel Müdür

NTV-MSNBCb>Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, 42 yıl aradan sonra Türkiye Cumhuriyet tarihinin ikinci “Jeoloji Haritası”nı hazırladı.

MTA Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Tunay, söz konusu haritanın, yeraltı kaynaklarının aranmasında, deprem ve diğer afetlere ilişkin araştırmalarda, kentleşme, yol, baraj, tünel vs mühendislik hizmetleri ve çevreye ilişkin çeşitli çalışmalarda, altyapıya dönük “yol gösterici” olacağını söyledi.

Özellikle 17 Ağustos Depremi’nden sonra yeni bir jeoloji haritasına acil ve yoğun bir talep olduğunu kaydeden Tunay, şunları söyledi:
“Kayaların cinsini, yaşını, birbiriyle olan konumsal ilişkilerini, kayaların tektonik yapılarını bu tür haritalardan anlayabilirsiniz. Günümüzde özel bir önem taşıyan depremsellik, kentleşme ve çevre çalışmaları için, jeoloji haritalarına giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.
Buna karşılık 1935 yılında MTA’nın kuruluşundan, 1950’li yılların sonralarına kadar yapılan jeolojik araştırmaların sonuçlarını kapsayan 1/500.000 ölçekli Türkiye Jeoloji Haritası, 1960’lı yıllarında başlarında hazırlanmıştı.”
O yıllardan günümüze birçok jeolojik araştırma olduğuna işaret eden Tunay, devamla şöyle dedi:
“Bu haritanın ise jeolojik bilgi yönünden çok fazla eksiği vardı. Bu nedenle 1992 yılında başlayan çalışmalarla Türkiye genelinde yoğun ve ayrıntılı arazi çalışmaları yürütüldü ve elde edilen çalışmalar sayısal ortama aktarıldı. Eskisine göre çok daha kapsamlı ve yepyeni bir bilgiler içeren 1/500.000 ölçekli Türkiye Jeoloji Haritası, büyük bir özveri ile hazırlandı.”

“HARİTA, MTA’NIN EN ÖNEMLİ ÇALIŞMASI”
Dünyada MTA gibi kuruluşların kalitesi ve prestijinin, bu tür çalışmalarla değerlendirildiğini vurgulayan Tunay, MTA uzmanları tarafından çok büyük özverilerle hazırlanan yeni jeoloji haritasının da, MTA’nın en önemli çalışmalarından biri olduğunu söyledi.
Yeraltı kaynaklarının aranması, mühendislik projelerinin uygulanması ile çevreye ilişkin çeşitli çalışmalarda kullanılacak olan haritanın, MTA tarafından değişik ölçeklerle basılacağını belirten Tunay, “harita, Türkiye’nin jeolojisine ilgi duyan herkese yol gösterecek” diye konuştu.
Tunay bu arada, jeolojiyle ilgili kuruluşlar tarafından büyük bir merakla beklenen Türkiye Jeoloji Haritası’ndan ilk etapta, dünya genelindeki 180 kütüphane, jeoloji kuruluşları, maden arayan kuruluşlar, konuyla ilgili akademisyenler ve üniversitelere gönderileceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-jeoloji-haritasi-hazirlandi_5729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!