Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Yabancı Yatırımda Birinci Ligde Oynuyor

Türkiye, son yıllarda yabancı sermaye çekme konusunda dünyanın başarılı ülkelerinden biri haline geldi. 2004 yılına kadar toplam 17 milyar dolar olan yabancı yatırım son beş yılda 78 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl Türkiye’ye toplam 18,2 milyar dolar dış yatırım gelmişti. 2009 sonunda ise yabancı sermaye miktarının 9-10 milyar dolar civarında

Taraf Gazetesi
Türkiye Yabancı Yatırımda Birinci Ligde Oynuyor

Türkiye, son yıllarda yabancı sermaye çekme konusunda dünyanın başarılı ülkelerinden biri haline geldi. 2004 yılına kadar toplam 17 milyar dolar olan yabancı yatırım son beş yılda 78 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl Türkiye’ye toplam 18,2 milyar dolar dış yatırım gelmişti. 2009 sonunda ise yabancı sermaye miktarının 9-10 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Alpaslan Korkmaz, bu miktarın bile büyük başarı olduğunu söyledi. Küresel ekonomik krizin dünyada yabancı sermaye akışını yüzde 60 düşürdüğüne işaret eden Korkmaz, Türkiye’de azalışın yüzde 40 seviyelerinde kaldığını kaydetti.

Türkiye krizden güçlenerek çıkacak

Dünyada yabancı sermaye dalgasının değişmeye başladığına dikkat çeken Korkmaz, “Türkiye’nin bu dalgada daha da güçleneceğine inanıyorum. Bu seneki projeksiyon 9-10 milyar dolar civarında gözüküyor. Tabii ki geçen seneye nazaran çok kötü, ama ben buna seviniyorum. Daha altı sene önce Türkiye 1 milyar dolar çekemiyordu. Şimdi 10 milyar dolar çekiyoruz ve buna kötü diyoruz. Demek ki, lig atlamışız. Birinci ligde oynuyoruz” dedi.
Korkmaz, Türkiye’nin krizden daha az etkilenmesinin yabancı yatırımcının dikkatini çektiğini belirterek şöyle devam etti: “Batı Avrupa’da önümüzdeki 5-10 sene için birçok yatırımcı rahat değil. ABD 4-5 sene içinde kendisini zor toparlayacak. Dolayısıyla yeni destinasyonlar ortaya çıkıyor. Bunlar arasında Türkiye ön sıralarda yer alıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’ye yönelik yabancı yatırımcı dalgası yeniden başlayacak.”
Korkmaz, Türkiye’nin gelecek dönemde yeni pazarlar bulması gerektiğini de vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yabanci-yatirimda-birinci-ligde-oynuyor_73591.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!