Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'de OSB Sayısı 312'ye Ulaştı

Türkiye genelinde organize sanayi bölgesi sayısı 312'ye ulaşırken, tüm sanayi parsellerinde üretimin başlamasıyla istihdamın yaklaşık 800 bin artışla 2,5 milyon kişiye ulaşması planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Türkiye'de OSB Sayısı 312'ye Ulaştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2018 Yılı Faaliyet Raporu sonuçları açıklandı. Kalkınmanın önemli unsurlarından olan OSB'ler, bulundukları illerin sanayisinin gelişimini sağlanıyor ve istihdam artırılıyor.

Türkiye'de planlı kalkınma döneminin başladığı 1960'lı yıllardan beri OSB ve sanayi siteleriyle az gelişmiş bölgelerde de sanayinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Geçen yıl 3'ü ihtisas OSB olmak üzere toplam 4 OSB'nin kuruluşu tamamlanarak, tüzel kişiliğe kavuşturuldu. Böylece Türkiye'deki OSB sayısı 312'ye yükseldi.

Toplam 185 OSB projesine kredi desteği
OSB'lerde 50 bin 528 parselde üretim gerçekleşirken, bu bölgelerde istihdam edilenlerin sayısı geçen yıl itibarıyla 1 milyon 727 bin 325 kişi oldu. Türkiye'deki OSB'lerin tüm parsellerinde üretimin başlamasıyla bu bölgelerdeki istihdamın ise yaklaşık 800 bin artışla 2 milyon 500 bin kişiye ulaşması öngörüldü.

Bakanlık tarafından, kredi desteğiyle 1962 yılından geçen yılın sonuna kadar 32 bin 336 hektar büyüklüğünde 185 OSB'ye yönelik başta alan genişletme olmak üzere çeşitli projeler geliştirildi. Bu kapsamda, yol, içme suyu, kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları tamamlanan OSB'ler sanayicinin hizmetine sunuldu.

Sanayi sitelerinin sayısı 476'ya ulaştı
Bu arada, daha çok tamirat ve imalatla uğraşan küçük işletmelerin bulunduğu, altyapı hizmetleriyle idare binası, çırak okulu, satış dükkanı gibi sosyal kurumlarla donatılmış iş yeri toplulukları olan sanayi sitelerine yönelik çalışmalar sürüyor.

Çarpık sanayileşmenin önlenmesi ve sanayi yapılaşmalarının disiplin altına alınması için oluşturulan sanayi sitelerinin sayısı geçen yıl itibariyle 476 sayısına ulaşıldı. Bu sitelerdeki 95 bin 202 iş yerinde de yaklaşık 476 bin kişiye daha sağlıklı şartlarda çalışma imkanı sunuldu.

Bakanlık tarafından açıklanan 2018 yatırım programında ise 40 sanayi sitesi projesi yer aldı. 2018 yılında 4 sanayi sitesi projesi tamamlanıp küçük sanayicinin hizmetine açıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-osb-sayisi-312ye-ulasti_171508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!